Staat reisorganisatie Travelbird onterecht op zwarte lijst?

De ANVR heeft het Amsterdamse Travelbird op zijn zwarte lijst gezet. De vraag is met welke motieven de brancheorganisatie dat doet. Is het omdat de online vakantie-aanbieder niet deugt, of omdat de traditionele reisbedrijven die ANVR vertegenwoordigt te veel concurrentie ondervinden van de nieuwkomer?

Het kantoor van Travelbird aan het Amsterdamse Singel Beeld Rink Hof
Het kantoor van Travelbird aan het Amsterdamse SingelBeeld Rink Hof

Travelbird is nog geen drie jaar oud, maar groeit als kool. Het online bedrijf doet dagelijks zes reisaanbiedingen aan zijn abonnees. Dat kan gaan om hotelovernachtingen, vliegreizen of een combinatie daarvan. Sinds dit jaar stelt het bedrijf zijn reisaanbiedingen soms zelf samen.

Volgens ANVR ontduikt Travelbird de wet, door reizen aan te bieden zonder een garantieregeling. 'Als een reisbedrijf failliet gaat, moeten consumenten hun geld terugkrijgen,' zegt woordvoerder Mirjam Dresmé. 'En als reizigers al op vakantie zijn als zoiets gebeurt, moet er een regeling bestaan dat ze in zo'n geval naar huis kunnen komen.'

Vaak vindt die bescherming plaats via de Stichting Garantiefonds Reizen (SGR), maar bedrijven mogen ook zelf een regeling in het leven roepen. 'Ieder reisbedrijf moet zich aan die regels houden. Zij dus ook.' ANVR zegt Travelbird - dat bewust geen lid is van de branchevereniging - daar meermalen op te hebben gewezen. Tevergeefs.

Sinds deze maand staat het bedrijf daarom op de 'Signaleringslijst financiële (on)zekerheid' van de ANVR. Op die zwarte lijst staan nog ruim honderd andere reisbedrijven die volgens ANVR, die zich profileert als branchevereniging, een rommeltje maken van hun garantieverplichtingen.

Garantiefonds
Travelbird begrijpt niets van de stap van ANVR. 'Sinds kort stellen we zelf pakketreizen samen', zegt mede-oprichter Symen Jansma. 'Alhoewel dat een klein onderdeel is van onze activiteiten weten we dat daar een garantieregeling bij hoort. De aanvraag daartoe hebben we ook bij SGR in gang gezet.' De afronding heeft volgens hem langer geduurd, doordat Travelbird eerder dit jaar nieuwe minderheidsaandeelhouders kreeg.

Travelbird heeft dat volgens Jansma zowel bij SGR als bij toezichthouder ACM (Autoriteit Consument & Markt) gemeld. 'We hebben onze aanvraag nu rond. Van beide organisaties hebben we geen verdere bezwaren gehoord. ANVR weet dit allemaal, maar zet ons toch op die lijst. Ik vind dat onbehoorlijk. Ik dacht goed contact te hebben met ANVR-directeur Oostdam, maar achter hem zit een bestuur dat bestaat uit grote touroperators.'

Protectionisme
Of die met de lijst actie ondernemen tegen de succesgroei van de nieuwe concurrent, wil hij niet voor zijn rekening nemen. 'Dit heeft meer te maken met protectionisme. ANVR doet voorkomen dat die lijst er is om consumenten te beschermen. Maar ANVR is helemaal geen consumentenorganisatie. Het is een vereniging voor grote, traditionele reisbedrijven. Met deze lijst streven ze alleen hun eigen belang na.'

De snelle groei en een recente televisiespots lijken Travelbird op de radar van de ANVR te hebben gezet. 'We zijn financieel sterker dan de meeste ANVR-leden, kijk maar naar OAD dat vorig jaar failliet ging. Het is ook in ons belang aan alle regels te voldoen. Dan is zo'n actie extra zuur.'

De branchevereniging vindt helemaal niet dat ze, zonder over de achtergronden te kunnen beschikken, met het tweejaarlijks publiceren van de lijst op de stoel van toezichthouder ACM gaat zitten. 'Dit is geen preek voor eigen parochie', zegt woordvoerder Dresmé. 'Zulke bedrijven schaden de belangen van onze leden. Het is oneerlijke concurrentie. Onze leden maken kosten om te voldoen aan wettelijke regels. Bedrijven die dat niet doen, vormen oneerlijke concurrentie.'

Vandaag (20-06) meer in Het Parool: 'ANVR chanteert reisbedrijven met zwarte lijst'

undefined

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met Het Parool?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van Het Parool rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@parool .nl.
© 2021 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden