Plus

Saïd Ouaali: '11 jeugdspelers in Ajax 1, graag'

Het evenwicht tussen voetballers opleiden en presteren is soms wankel. Zeker in een tak van sport die steeds vluchtiger wordt. 'Als een ervaren aankoop ons talent kan helpen, prima.'

Donny van de Beek zaterdagavond tegen Emmen Beeld Cees van Hoogdalem/ Soccrates

Daley Blind, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Carel Eiting en in de tweede helft ook Noussair Mazraoui en Kaj Sierhuis; Ajax had ­zaterdagavond tegen Emmen (5-0) toch weer zes spelers op het veld staan die zo ongeveer vanuit de luiers zijn grootgebracht op De Toekomst.

Het vervult de professionals en vrijwilligers die hun steentje bijdragen aan de Amsterdamse opleiding met trots. Maar kijkend naar de ploeg die zaterdagavond in de Johan Cruijff Arena ­opdraaft, knaagt bij al die medewerkers toch ook de teleurstelling: dat Justin Kluivert er niet meer tussen loopt.

Eerste elftal
"Daar wordt hier op de werkvloer van gebaald," zegt Saïd Ouaali, sinds 2011 werkzaam bij Ajax als jeugdtrainer en sinds 2016 hoofd ­opleiding van de club. "We zijn met z'n allen keihard bezig om spelers te helpen met hun ontwikkeling. We leiden voetballers op voor het eerste elftal, het liefst met internationale status. Van die jongens willen we ook graag een periode genieten in de Arena. Maar het is de speler zelf die beslist."

Justin Kluivert was 19 jaar, een A-junior nog, toen hij deze zomer vertrok naar AS Roma. Bij Ajax hopen ze de voetballers die het eerste elftal halen zeker tot hun 22ste te behouden. Maar in de praktijk blijkt dat moeilijk. Aan Matthijs de Ligt (19) en Frenkie de Jong (21) wordt ook aan alle kanten getrokken.

Soms gaan spelers zelfs nog eerder weg, zoals Donyell Malen en Steven Bergwijn, die nu voor PSV uitkomen. Malen stapte als B-­junior over naar Arsenal, Bergwijn vertrok na een geschil met de toenmalige jeugdtrainer Orlando Trustfull en hoofd opleiding Jan Olde Riekerink naar Eindhoven.

Vooruitgang
In het geval van Malen wachtte Ajax destijds te lang met het contracteren van het talent. Zonde, want Ouaali denkt dat de voetballer een jaar geleden, of misschien nog eerder, al net zover had kunnen zijn als hij nu is, als hij bij Ajax was ­gebleven. "Maar de concurrentie slaapt niet en Europese (top)clubs doen er veel aan om voetballers van 16 jaar in huis te halen.

Dat doet Ajax overigens zelf ook. Wij scouten internationaal en proberen de grootste talenten aan ons te binden. We moeten vooral kritisch naar ons zelf kijken: doen we er álles aan om onze spelers beter te maken en doen we er álles aan om ze voor Ajax te behouden. We zijn daarom blij dat we nu een groep toptalenten uit die leeftijdscategorie contractueel aan ons hebben kunnen binden. Dat is een vooruitgang."

In 2011 werd Saïd Ouaali jeugdtrainer bij Ajax, sinds 2016 is hij hoofd opleiding van de club Beeld Pro Shots / Stanley Gontha

Eén van die junioren is de 16-jarige Ryan Gravenberch. De middenvelder debuteerde afge­lopen vrijdag in Jong Ajax, in de eerste divisie. Ouaali: "We kijken naar de ontwikkeling van spelers.

Doorstroom
Als iemand van 16 jaar in het hoogste jeugdelftal - onder 19 jaar - alle weerstanden op nationaal en internationaal niveau kan overwinnen, dan heb je in dat elftal niets meer te zoeken. Dan ga je naar Jong Ajax of naar het eerste elftal. Ryan heeft in de voorbereiding op dit seizoen ook al minuten gemaakt in het eerste elftal en meegetraind."

Die doorstroom is belangrijk, wanteen consequentie van een snel vertrek van een voetballer als Justin Kluivert, en mogelijk straks ook van Matthijs de Ligt, is dat Ajax spelers ook vroeger 'klaar' moet hebben voor het eerste elftal. Jong Ajax dient daarbij als verlengstuk van de op­leiding, terwijl het beloftenelftal ook een podium kan zijn waarop laatbloeiers als Noussair Mazraoui zich verder ontwikkelen.

Hoger niveau
Tevreden constateert Ouaali dat er nog veel ­eigen kweek in de A-selectie zit. "Een aantal ­jongens staat in de basis, een aantal heeft ge­debuteerd en een aantal staat te popelen om dat te doen. Wat dat betreft, gaat het naar wens."

Tegelijkertijd heeft Marc Overmars, directeur voetbalzaken, in 2018 meer geld uitgegeven aan aankopen dan in die vijf jaar daarvoor. Verhoogt dat de druk niet op de opleiding? "Die druk is er altijd," zegt Ouaali.

"En als een ervaren aankoop ons talent kan helpen, graag. Je ziet bijvoorbeeld dat een technisch en tactisch sterke speler als Noussair Mazraoui gebaat is bij ervaren en vaardige spelers om hem heen. Zijn foutjes ­worden hersteld of gecamoufleerd, dat maakt het makkelijker en helpt hem naar een hoger ­niveau."

Ajax is groot geworden door voetballers voort te brengen met grote technische en tactische vaardigheden. Die identiteit moet de club koste wat kost bewaren. Ouaali: "Je moet openstaan voor vernieuwing, af en toe experimenteren, en goed kijken wat in het buitenland gebeurt, maar je moet je daar niet blind op staren."

Bewaren en bewaken
Ouaali moet die identiteit uit hoofde van zijn functie bewaren en bewaken. Met Overmars en hoofdtrainer Erik ten Hag maakt hij deel uit van het technisch hart. Daarin kunnen soms stevige discussies worden gevoerd en gevoelige onderwerpen - zoals het tijdelijk passeren van Donny van de Beek - worden niet gemeden.

Ouaali:"Ik voel me aan die tafel verantwoordelijk om onze jeugdspelers te vertegenwoor­digen. Die ruimte neem ik. Natuurlijk is de hoofdtrainer verantwoordelijk voor de prestaties, maar hij moet óók Ajax vertegenwoordigen en het kapitaal van de club.''

''En dat kapitaal is onze jeugd. Het evenwicht tussen presteren en opleiden is soms wankel. Ik zie het liefst 11 jeugdspelers in Ajax 1. Dat kan ik wel roepen, maar dat gaat niet."

'Soms heeft een talent een schop onder de kont nodig'

Het was een opvallende invalbeurt in de eenzijdige wedstrijd tussen Ajax en Emmen (5-0). Kort voor tijd kwam Dennis Johnsen binnen de lijnen. Trainer Erik ten Hag gaat het gevecht aan met de talentvolle linksbuiten.

De 20-jarige Noor kwam een jaar geleden van Heerenveen naar Ajax, maar hij speelde voornamelijk in het beloftenelftal. "Dennis heeft de potentie om een speler van Ajax 1 te zijn, maar hij moet het wel laten zien. Soms heeft een talent een schop onder zijn kont nodig," zei Ten Hag zaterdagavond.

Johnsen is het afgelopen half jaar door Ten Hag op sportieve gronden gepasseerd, maar ook vanwege zijn gedrag is de snelle linksbuiten een paar keer buiten de boot gevallen. "En dan heb ik het over professioneel gedrag binnen en buiten het veld. Dennis moet bewust bezig zijn met elke dag beter worden. Een goede voetballer leeft niet van één of twee acties per wedstrijd. Een goede voetballer geeft alles voor het team, heeft een hoog rendement en draagt bij aan een overwinning."

Ten Hag neemt Johnsen ook mee naar Oekraïne voor de return van morgenavond tegen Dinamo Kiev. "We staan met 3-1 voor, de tegenstander moet iets doen, ons onder druk zetten. Dan geven zij ruimte weg achter hun verdediging. Een speler als Dennis Johnsen zou daar met zijn snelheid van kunnen profiteren."

Overigens hoopt Ajax in Kiev op de rentree van een andere snelle aanvaller: David Neres. De Braziliaan ontbrak tegen Emmen vanwege een spierverrekking.
Dick Sintenie

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met Het Parool?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van Het Parool rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@parool .nl.
© 2020 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden