Koenders: intimidatie journalisten onacceptabel
Minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) heeft Turkse ambassadeurs en bewindslieden vandaag voorgehouden dat intimidatie van journalisten onaanvaardbaar is.
Bij zijn bezoek aan Turkije verwees hij naar de aanhouding van de Nederlandse journaliste Frederike Geerdink, die vandaag op verdenking van terroristische propaganda enkele uren werd vastgehouden in de Turks-Koerdische stad Diyarbakir. Ze werd later op vrije voeten gesteld.
Koenders zei daarover onder meer: 'Ik heb persoonlijk bij de autoriteiten aangedrongen op aandacht voor haar zaak. Dat Geerdink weer op vrije voeten is, is goed nieuws, maar de persvrijheid in Turkije zal een belangrijk aandachtspunt blijven voor Nederland en de Europese Unie. Intimidatie van journalisten is onacceptabel.'
Hij zei tegen Turkse bewindslieden eveneens dat Nederland zich zorgen maakt over de rechtsstaat en burgerrechten in het land. 'In het afgelopen jaar werden de Turkse burgers geconfronteerd met inbreuken op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, met beperkingen op het gebied van vrijheid van meningsuiting, arrestaties van journalisten en invallen bij media', aldus Koenders. 'Dat zijn zorgelijke ontwikkelingen.'
Koenders sprak eerder op de dag tijdens een rondetafelgesprek ook met Turkse journalisten en mensenrechtenactivisten over hun zorgen op dit terrein.
De minister ging met bewindslieden eveneens in gesprek over de integratie van Nederlanders van Turkse afkomst, waarop in Turkije eerder kritiek werd geuit. De Turkse overheid moet zich daarmee volgens hem niet bemoeien. 'Ik sta open voor een dialoog over ons integratiebeleid, maar hoe je het ook wendt of keert: in de kern is het een Nederlandse aangelegenheid.'
Koenders bezoekt morgen een vluchtelingenkamp bij Gaziantep, waar Syrische vluchtelingen worden opgevangen. In Turkije leven 1,6 miljoen Syrische vluchtelingen.