Is Peter Bosz de juiste man voor Ajax?

Peter Bosz heeft eindelijk zijn overgang naar Ajax bekendgemaakt. De komende drie seizoenen is hij de hoofdtrainer in Amsterdam. Wat voor trainer is Bosz?

Peter BoszBeeld anp

Peter Bosz heeft geen verleden bij Ajax. De geboren Apeldoorner speelde in zijn actieve carrière achtereenvolgens bij Vitesse, RKC, SC Toulon, Feyenoord, JEF United, Hansa Rostock en NAC.

De 52-jarige Bosz was na een korte periode als technisch manager bij Feyenoord actief als trainer bij AGOVV, De Graafschap, Heracles Almelo, Vitesse en nu Maccabi Tel Aviv.

Nadat eerder deze maand bekend werd dat Frank de Boer vertrekt bij Ajax, liet de fanatieke aanhang van de club weten dat Bosz wat hen betreft niet welkom is bij de club. 'Wij zeggen nee,' zo luidde de boodschap op hun website.

Bericht van F-Side over BoszBeeld f-side.nl

Edwin van der Sar, voorzitter van het technische hart bij Ajax, liet 12 mei weten dat de opvolger van De Boer geen Amsterdamse achtergrond hoeft te hebben. "Maar hij moet wel in de filosofie van onze club handelen en dus bijvoorbeeld talenten blijven inpassen," zei de oud-doelman.

"Ik denk dat Dennis Bergkamp onze grootste cultuurbewaker is. Hij houdt zich ook veel bezig met de jeugd sinds het vertrek van Wim Jonk. Met Patrick Kluivert hebben we een nieuwe trainer voor de A1 die het DNA van onze club heeft. Hetzelfde geldt voor mij en Marc Overmars."

Publiek
Ajax zocht een trainer die het aanvallende spel weer terug kan brengen in de Arena. Onder aanvoering van De Boer, die in dienst was sinds 2010, was het voetbal van Ajax steeds zakelijker geworden. Balbezit en defensieve zekerheid voerden de boventoon tijdens de wedstrijden van Ajax, terwijl het publiek schreeuwde om kansen, schoten op doel en spectaculaire aanvalsopzetten.

Trainerscarrière Peter Bosz
1999-2002: AGOVV
2002-2003: De Graafschap
2004-2006: Heracles Almelo
2006-2009: Feyenoord (technisch manager)
2010-2013: Heracles Almelo
2013-2016: Vitesse
2016-2016: Maccabi Tel Aviv

De Boer eiste van zijn ploeg een hoge mate van discipline. Onder Peter Bosz zal dit niet veranderen. Bij Vitesse meette de achtvoudig international bijvoorbeeld de slaaptijden van zijn spelers met een speciale app.

Het voetbal dat hij wil spelen vraagt fitheid van de selectie. Bosz gelooft in de 'vijfsecondenregel', die hij min of meer heeft afgekeken van het Barcelona van Pep Guardiola. Albert Capellas, voormalig jeugdtrainer bij Barcelona en later werkzaam bij Vitesse, sprak hier veel met Bosz over.

In zijn tijd bij Heracles begon Bosz al met die 'vijfsecondenregel', bij Vitesse perfectioneerde hij het en bij Ajax gaat hij er ongetwijfeld mee door. De regel houdt in dat de bal bij balverlies binnen vijf seconden weer terug in de ploeg moet zijn. De dichtsbijzijnde speler zet direct druk op de bal en de rest van het team schuift in elkaar om het veld zo klein mogelijk te maken.

De tegenpartij is binnen die vijf seconden nog ongeorganiseerd en zal juist proberen het tegenovergestelde te doen. De speler van de tegenstander die de bal net heeft veroverd, heeft nog geen overzicht. Door direct fel druk te zetten, profiteerden de teams van Bosz van de ongeorganiseerde tegenstander.

Guardiola bij zijn afscheid bij Bayern MünchenBeeld afp

Cruijff
Net als De Boer gaat Bosz uit van balbezit. Bij Vitesse, en in mindere mate bij Heracles, had zijn ploeg in de meeste wedstrijden meer balbezit dan de tegenstander.

Ook tegen op papier sterkere tegenstanders is Bosz niet bang om voor een verzorgde opbouw te kiezen, zoals bijvoorbeeld in 2014 in de wedstrijd tegen Ajax (zie de eerste minuut in onderstaande video).

Onder De Boer speelde Ajax de laatste jaren vooral veel balletjes in de breedte, Bosz is juist gefixeerd op diepte. De bal in de diepte heeft voorrang op de bal in de breedte.

Statistieken Bosz Eredivisie
Heracles Almelo 136 wedstrijden - 166 punten
Vitesse 85 wedstrijden - 141 punten
De Graafschap 34 wedstrijden - 23 punten

Bosz is aanhanger van de filosofie van Johan Cruijff. Cruijff was van mening dat opbouwen via de twee vleugelverdedigers onnodig en dom is. De buitenste verdedigers hebben immers veel minder opties om naar voren te spelen dan de centrale verdedigers, ze worden beperkt door de zijlijn.

Voetbal
Ook Bosz wil dat de opbouw via de as wordt verzorgd. Op het middenveld posteert hij daarom vaak technisch begaafde spelers.

Bij Heracles waren dat bijvoorbeeld jongens als Kwame Quansah en Willie Overtoom, bij Vitesse konden Marko Vejinovic, Valeri Qazaishvili en Davy Pröpper rekenen op een basisplek. Stuk voor stuk spelers die meer uitblinken in aanvallend dan in verdedigend opzicht. Dit past naadloos in de filosofie van recordkampioen Ajax.

4-3-3
De formatie van de Amsterdammers zal de komende jaren, net als onder De Boer, 4-3-3 zijn. De vleugelaanvallers krijgen van Bosz de ruimte om naar eigen inzicht gevaarlijk te zijn. Bij zijn vorige clubs kregen de backs ook een belangrijke rol in de aanvalsopzetten, iets wat Mitchell Dijks afgelopen seizoen al met grote regelmaat deed.

Bij Maccabi heeft Bosz voor het eerst met de druk van een topclub te maken gekregen. Zowel de titel als de beker liep hij in de ultieme slotfase mis.

Bij Heracles en Vitesse was het doel van Bosz vooral het publiek vermaken, bij Ajax zal dit gepaard moeten gaan met prestaties en prijzen.

Een moeilijke combinatie.

Peter Bosz op het trainingsveld bij MaccabiBeeld afp
Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met Het Parool?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van Het Parool rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@parool .nl.
© 2020 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden