'Houd opgefokte jongeren van de straat'

Simone van Voorst werd op de Prinsengracht geslagen door een leerling van een school voor kinderen met gedragsproblemen. Haar fiets werd vernield. Ze eist maatregelen tegen herhaling.

Ter illustratie.Beeld anp

Liefst zoekt Simone van Voorst de rust op, maar vorige week dinsdag fietste ze met een vriendin door de binnenstad om te gaan lunchen. Op de Prinsengracht, vlak bij de Elandsgracht, blokkeerden zeven jongens 'in een linie' de doorgang. Het zouden leerlingen blijken van een school voor jongeren met ernstige gedragsproblemen van Altra in de Konijnenstraat, waarin ook een vestiging zit van De Bascule, een centrum voor jeugdpsychiatrie dat veroordeelde jongeren met gedragsproblemen behandelt.

Op bellen en roepen reageerden ze niet. Toen Van Voorst zei dat ze 'moesten wegwezen', werd ze uitgescholden en bedreigd. Eén jongen trok haar fiets aan de bagagedrager omhoog. Een andere, Van Voorst schat vijftien jaar, dreigde en schold opnieuw.

Ze gaf hem een duw, waarna hij haar een kaakslag gaf, op haar linkerwang en oor. Haar bril en een oorbel vielen af. Omstanders, onder wie een leraar van Altra, grepen in.

Door het dolle heen
Terwijl vier jongens de andere kant uit liepen, liep Van Voorsts belager met twee anderen richting de Rozengracht. 'Ene Tarik probeerde de boel vanaf het begin te sussen. De rest was door het dolle heen. Die drie gingen het pand van Altra en De Bascule in de Konijnenstraat binnen. Omdat ik te veel trilde, heb ik een receptionist gevraagd de politie te bellen. Die nam de jongen mee voor verhoor.'

Haar vriendin had haar fiets opgeraapt, die Van Voorst richting de jongens had gegooid, en die op slot gezet tegen een winkelpui. De winkelier zag hoe vier van de jongens de fiets 'in vieren vouwden' en als wrak achterlieten.

Gewond
Op de eerste hulp van het VU-ziekenhuis bleek Van Voorsts kaak te zijn gekneusd. De eerste dagen kon ze alleen vla eten. Bij haar aangifte zijn foto's van de vernielde fiets gevoegd en telefoonnummers van getuigen.
'Uiteindelijk is dit voor mij met een supersisser afgelopen, maar dat had heel anders kunnen zijn zonder die omstanders,' zegt Van Voorst. 'Ik vind het té erg dat deze tijdbommen niet worden begeleid in zo'n buurt. Mijn kinderen fietsen daar, mijn moeder gaat voortaan een blokje om.'

Van Voorst zoekt een advocaat die zich 'vreselijk wil storten' op de kwestie. 'Ik begrijp niet dat je zo'n omgeving niet tegen deze jongens beschermt, met wie het psychisch helemaal mis is. Daar ga ik voor vechten.'

Meer incidenten
Sommige buurtbewoners en vrienden waarschuwen dat ze toch geen beleidswijziging voor elkaar krijgt, maar daar legt Van Voorst zich niet bij neer. 'Zelfs de wijkagent, een aardige man, zei dat hij me snapt, maar dat ik niet zal bereiken wat ik wil - al erkent hij dat er meer incidenten zijn.'

De leraren en hulpverleners verwijt Van Voorst niets. 'Die waren aardig en beschermend, werken keihard en vinden dit verschrikkelijk. De politíek moet voorkomen dat deze groepen opgefokt op straat belanden.'

'Die jongen was als een wilde gorilla. Toen ik binnen even oogcontact met hem had, dacht ik: och jongen... Maar verdomme, hij heeft me wél op mijn bek geramd! Er zit een ongekende haat in die kinderen. Die téksten die eruit kwamen: verbijsterend.'

Van Voorst wil 'al het geld dat overblijft na de vaste lasten' de komende tijd aan de zaak spenderen. 'Het moet geen hetze worden, juist niet, en het gaat niet om mij, maar ik wil met een beer van een advocaat en met de buurt kijken wat te doen.'

'Met onze leerlingen is conflict snel geboren'
Schooldirecteur Joost van Caam snapt Van Voorsts boosheid. 'Normaal pauzeren de jongeren in de binnentuin, maar ze hadden nu toetsen en waren al uit. Ze zijn gaan lopen. Docenten liepen zoals altijd een ronde en zagen een opstootje. Ze waren net te laat. Mevrouw Van Voorst had al hulp.' Incidenten zijn er vaker. 'Met onze leerlingen zijn conflicten snel geboren - vooral in het stormachtige begin van het schooljaar en met het vuurwerk. Zo'n exces is zeldzaam. We geven socialevaardigheidstrainingen en De Bascule behandelt sommigen.' Vandaag spraken de schoolleiding en docenten met Van Voorst en buren.

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met Het Parool?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van Het Parool rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@parool .nl.
© 2020 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden