De aanslag op het eiland Utoya: een reconstructie
24-07-11 12:43 uur
Het eiland Utoya. De idylle is voor altijd verwoest na de schietpartij van afgelopen vrijdag.
© reuters
Een reconstructie van de schietpartij op het eiland Utoya afgelopen vrijdag, aan de hand van ooggetuigenverslagen.
Overlevenden van de aanslag vallen elkaar in de armen.
© reuters
Hulpdiensten arriveren op Utoya.
© epa
15:30 uur - Tijdens hun jaarlijkse zomerkamp, horen zo'n 600 jongeren van de regerende Arbeidspartij, vaag wat nieuws over een bomaanslag in Oslo. Sommigen vragen zich af of premier Jens Stoltenberg zijn speech op hun zomerkamp nog wel komt houden.
16:30 uur - Als de ernst van de aanslag in Oslo doordringt op Utoya, wordt er naarstig naar nieuws gezocht via smartphones. Jongeren die uit Oslo afkomstig zijn bellen hun ouders en zeggen dat ze in orde zijn. Prableen Kaur, een van de jongeren, schrijft de volgende dag op een webblog: 'We voelden ons veilig op het eiland. Wie had gedacht dat de hel hier zou uitbreken.'
17:00 uur - Een politeman arriveert op het eiland. De man, gewapend met twee wapens op zijn heupen en een op zijn rug, wat uitzonderlijk is voor Noorwegen, zegt dat hij is gekomen voor hun veiligheid. Volgens ooggetuigen pakt de man zijn geweer en begint te schieten op de jongeren. De jacht op de jonge socialisten is dan begonnen.
17:10 uur - In de kantine is Jorgen Benone nog aan het praten over de aanslag in Oslo als ze gegil en geschreeuw horen vanaf het water.
'We vroegen ons af wat er aand e hand was. Hoorden we balonnen knallen of maakte iemand een grap? Maar als snel hadden we door dat er geschoten werd. Er brak chaos uit en iedereen begon te rennen.'
Mensen vanaf het terrein proberen de hulpdiensten te bellen, maar er werd tegen ze gezegd dat ze de lijn alleen kunnen bellen over de aanslag in Oslo.
17:15 uur - Oogetuigen zeggen dat de schutter een groep tenten benaderd, zeg maar het centrum van het kamp. Sommige mensen hopen gespaard te blijven en vluchten hun tent in. De schutter loopt tent voor tent af, en schiet de jongeren een voor een neer.
17:20 uur - Prableen Kaur rent met andere paniekerige jongeren over het eiland. Ze rennen weg van de 'politieman'. Ze schrijft later erover op haar weblog: 'Mijn eerste reactie was: waarom schiet die agent op ons? Wat is hier aan de hand?'
Even later ziet ze een van haar beste vrienden van het kamp in een van de gebouwen van het kampeerterrein. Ze roept hem zachtjes, hij hoort niets. Ze vraagt zich af of ze haar vriend moet gaan halen. Uiteindelijk besluit ze het niet te doen. Ze zegt dat ze alleen maar angst in zijn ogen zag.
17:25 uur - Als er druk geschoten wordt ontstaat er paniek bij het gebouw. Een groep ontsnapt via een raam. De schutter heeft de jongeren niet meteen te pakken. Een meisje met een gebroken enkel verschuilt zich achter een lage stenen muur. Ze belt haar moeder en verstuurt haar vader een sms. Prableen Kaur zegt: 'Er waren veel mensen daar. Ik heb gebeden, gebeden en gebeden. Ik hoopte maar dat God me zou zien.'
17:30 uur - De schutter jaagt nu op eenzame vluchtende kampeerders, die zich in veiligheid proberen te brengen via het water - eigenlijk de enige vluchtroute die er is. Dee schutter roept dat hij van de politie is. Jongeren roepen: 'Bewijs dat dan!' Het enige antwoord dat ze krijgen zijn schoten. Bovenop Kaur ligt een tienermeisje dat onder het bloed zit.
17:38 uur - Een arrestatieteam uit Oslo is onderweg. De politie zegt dat rijden sneller gaat dan met een helicopter, omdat de heli nog niet vliegklaar is.
17:45 uur - Een eiland verderop hoort campingbeheerder Brede Johbraaten het geluid van schoten. Maar hij beseft pas wat er aan de hand is als de eerste zwemmers de overkant bereiken. Die zwemmers hebben geluk, zij zijn niet gewond en zijn meteen het water ingesprongen en hebben de 800 meter lange overtocht gemaakt.
De jongeren vertellen dat er veel gewonden in het water liggen en dat ze hevig bloeden. Johbraaten (59) en andere kampeerders zoeken zoveel mogelijk vaartuigen en vormen een vloot waarmee ze van verschillende kanten het eiland benaderen. Ze halen gewonden, maar ook dodelijke slachtoffers uit het water. Als het arrestatieteam arriveert klaagt ze dat er geen enkele boot meer is om hun naar het eiland te brengen.
18:00 uur - Ooggetuigen schuilen achter rotsen. Ze weten nu zeker dat de politieman hun aanvalt. Volledig hopeloos zien ze dat vier mensen naar de nepagent rennen voor hulp, de schutter schiet ze een voor een door het hoofd.
18:20 uur - Als het arrestatieteam eindelijk op het eiland aankomt hebben ze geen idee om hoeveel schutters het gaat.
18:35 uur - De politie vindt de schutter en zegt hem zijn wapens neer te leggen. Dat doet hij en hij wordt gearresteerd. Op datzelfde moment ziet Kaur dat het meisje dat op haar ligt, dood is. Ze noemt haar 'mijn beschermengel'. Ze duikt het water in en zwemt weg van het eiland. Een reddingsboot gooit een reddingsvest uit, de boot is te vol om haar mee te nemen.
19:00 uur - De reddingsvloot van bewoners en kampeerders blijven rond het eiland varen. Nu de schoten zijn opgehouden durven ze dichter bij land te komen. Kaur wordt uit het water gevist. Veel jongeren durven nog steeds hun schuilplaats niet te verlaten, ze zijn bang dat de mensen op de boten misschien ook moordenaars zijn.
Benone: 'Ik wist niet meer wie ik kon vetrouwen. De reddingswerkers konden ook moordenaars zijn. Uiteindelijk zwaaide ik wel naar ze, sprong het water in en zwom op ze af. Ik moest huilen van geluk. Maar het water was ijs- en ijskoud'
(AP)