*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Wethouders worden probleem

05-03-10   10:30 uur
Er zijn nu zes wethouders: vier PvdA'ers, twee GroenLinksers. De getalsmatige verhouding is te herleiden tot het aantal zetels dat PvdA en GroenLinks in 2006 haalden: twintig versus zeven. Foto ANP

AMSTERDAM - Nog even niet aan de orde, maar het kan een struikelblok worden: de verdeling van de wethoudersposten in het nieuwe Amsterdamse stadsbestuur.

Er zijn nu zes wethouders: vier PvdA'ers, twee GroenLinksers. De getalsmatige verhouding is te herleiden tot het aantal zetels dat PvdA en GroenLinks in 2006 haalden: twintig versus zeven.

Na de raadsverkiezingen van woensdag heeft de PvdA vijftien zetels en GroenLinks nog steeds zeven. Samen één te weinig voor een meerderheid in de raad. De meest genoemde optie is dat D66 tot het college toetreedt. Met net zo veel zetels als GroenLinks zal D66 evenveel wethouders verlangen. Hoe worden dan de verhoudingen?
De PvdA is groter dan GroenLinks en D66 samen en zal dit beloond willen zien met een numeriek overwicht. Een verkleining van het college is denkbaar en past mooi bij de aangekondigde bezuinigingen op het gemeentelijke apparaat. Als één post verdwijnt, wordt de verhouding 3-1-1, met de PvdA als grootste. Daarmee is de partij van Lodewijk Asscher overbedeeld. GroenLinks en D66 zullen dat niet slikken. 2-1-1 kan wel. Bezwaar: dan vissen een paar wethouderskandidaten achter het net. Altijd een vervelende boodschap. En het takenpakket van de vier wethouders wordt wel erg zwaar.

3-2-2 doet in de ogen van de PvdA geen recht aan de verhoudingen. 4-2-2 wel. Wettelijk gezien mag een stad als Amsterdam negen wethouders benoemen. Maar met acht wethouders is het college al erg groot.  Sommigen zullen een lichte portefeuille krijgen en uitbreiding is moeilijk te verkopen als de rest van de Stopera de broek?riem aanhaalt.

Dit dilemma speelt eveneens bij een college van PvdA, D66 en VVD (acht zetels).

Het verhaal wordt anders als er een coalitie van vier partijen komt, inclusief de VVD. Dan kan de verdeling 2-1-1-1 zijn. Nadeel voor de PvdA is dat de partij dan in het college afhankelijk kan zijn van burgemeester Job Cohen (PvdA). Als de stemmen staken, geeft hij de doorslag.

In plaats van te focussen op aantallen kan worden gegoocheld met zwaardere en lichtere portefeuilles. Of de PvdA en GroenLinks/D66/
VVD wijken uit naar SP/CDA, die respectievelijk drie en twee zetels hebben. Dan is de verdeling van de wethouders 3-2-1. (BAS SOETENHORST)


Alles over

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool