*

parool.nl
Amsterdam,  
Parool.nl mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Bevrijdingsdag niet meer op Museumplein

01-12-09   11:42 uur
Bezoekers van het Bevrijdingsfestival op het Amsterdamse Museumplein. Archieffoto ANP

AMSTERDAM - De viering van Bevrijdingsdag verdwijnt van het Museumplein. Door de festiviteiten te verknopen met de dodenherdenking op 4 mei hopen de organisatoren de viering van de vrijheid nieuw leven in te blazen.

Het Amsterdams 4&5 mei Comité wil op die manier met Bevrijdingsdag aansluiten bij het grote draagvlak dat de dodenherdenking nog altijd heeft. Tot die koerswijziging is besloten door het nieuw aangetreden comité onder leiding van Sijbolt Noorda, in het dagelijks leven voorzitter van de vereniging van universiteiten VSNU.

Op het Museumplein werden de festiviteiten op het Bevrijdingsfestival de laatste jaren overheerst door het muziekpodium. Daarom wil het comité voor debatten uitwijken naar de bekende debatcentra zoals Felix Meritis. Het muziekpodium krijgt een plek op of bij de Dam, waar mensen als vanzelf in het feestgedruis moeten belanden.

Verder hoopt het comité op meer activiteiten in de wijken. Woordvoerder Thijs Middeldorp noemt de Tolhuistuin, Studio K en het Polanentheater als voorbeeld voor locaties. ''We kunnen beter allerlei krachten in de stad opzoeken dan die allemaal naar het Museumplein te laten komen.''

Ook wil het comité dat er al op de avond van 4 mei meer activiteiten komen. Zo gaan dit jaar direct na de twee minuten stilte acht theaters in de Nes open waar de bezoekers van de dodenherdenking kunnen aanschuiven voor een voorstelling van het initiatief Theater Na de Dam.

Want de dodenherdenking 'staat als een huis', zegt Middeldorp. De twee minuten stilte worden tot diep in de wijken, op zo'n zeventig plekken in de stad, in ere gehouden. Het comité hoopt de initiatiefnemers van die herdenkingen te kunnen stimuleren om ook op Bevrijdingsdag festiviteiten te organiseren in de wijken, al moet het centrum van de feestelijkheden rond de Dam en het Beursplein komen te liggen.

Komend jaar is een uitgelezen moment voor een koerswijziging, omdat Bevrijdingsdag een vrije dag is. Dat is nog maar eens in de vijf jaar het geval. Het vertrek van het Museumplein komt ook het stadsbestuur goed uit. Op het plein zijn de voorbereidingen voor de start op 8 mei van de Giro, de wielerronde van Italië, dan in volle gang. Maar dat heeft volgens Middeldorp geen rol gespeeld bij het besluit het plein te verlaten. Dat was toen al genomen. (BART VAN ZOELEN)


gerelateerde artikelen

Alles over

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool