'Richt instantie voor Randstadwetenschap op'
16-11-09 17:35 uur
Burgemeester Job Cohen van Amsterdam is een van de initiatiefnemers. Foto ANP
AMSTERDAM - De Randstad heeft een wetenschappelijke benadering nodig. Een instantie die vertelt hoe het grootstedelijke gebied functioneert en welke maatregelen nodig zijn om ervoor te zorgen dat er een einde komt aan versnippering als gevolg van bijvoorbeeld politieke belangen. Dat bepleitte architect Rem Koolhaas maandag tijdens de Randstad Urgent-conferentie in Amsterdam.
Hoewel Nederland een van de dichtstbevolkte landen ter wereld is, valt het volgens hem in de Randstad nog wel mee. Terwijl het stedelijk gebied wel voor veel vervuiling zorgt. ''Ik mis het woord wetenschap in alles. Er zijn bepaalde wetenschappelijke normen waaraan je moet voldoen, bijvoorbeeld op het gebied van uitstoot. Het moet niet langer gaan om meningen, maar om feiten.''
Een instantie voor Randstadwetenschap zou volgens Koolhaas kunnen onderzoeken hoe het gebied zich ook kan ontpoppen tot een internationaal aantrekkelijke regio. ''We zijn ooit opgescheept met een stuk land met bijzondere karakteristieken. Dat gaat al eeuwenlang mee en dat stellen we ook al eeuwenlang bij, zonder dat we kijken wat nu fundamenteel essentieel is aan de Randstad.''
Op de jaarlijkse conferentie praten betrokken partijen over stappen die zijn gezet om de Randstad te verbeteren. Volgens minister Camiel Eurlings (Verkeer en Waterstaat), die de aanwezigen via een videoboodschap toesprak, is er het afgelopen jaar veel bereikt. Volgens hem is er meer druk op de ketel en zijn mijlpalen tegenwoordig ''keiharde afspraken die daadkracht terugbrengen in de polder''. Voor het komende jaar staat er onder meer een onderzoek naar een extra oeververbinding in Rotterdam op het programma en moet de bereikbaarheid van de regio Holland-Rijnland structureel worden verbeterd.
Burgemeester Job Cohen van Amsterdam, een van de initiatiefnemers die een einde wilde maken aan de stroperige besluitvorming in de Randstad, zei maandag dat het goed is dat er nu zo veel projecten zijn geslaagd. Hij pleit er echter wel voor nog meer focus te leggen op wat écht belangrijk is. Hij ziet het als een taak van het volgende kabinet nog harder aan de slag te gaan met de verdere ontwikkeling van de Randstad. (ANP)