Digitale cultuur in het Stedelijk
30-05-08 10:19 uur
AMSTERDAM - Het Stedelijk Museum in Amsterdam toont vanaf vrijdag hedendaagse kunstwerken die sporen van de digitale cultuur in zich dragen. Achttien kunstenaars hebben zich voor de tentoonstelling Deep Screen - Art in Digital Culture verdiept in ''veranderingen die het gevolg zijn van digitale technologieën'', aldus gastcurator Andreas Broeckmann.
Een jury onder leiding van Broeckmann heeft na een oproep van het Stedelijk uit ruim tweehonderd inzendingen zo'n twintig kunstwerken geselecteerd die het beste bij het thema passen. Daarbij zitten niet alleen werken die zijn gemaakt met behulp van een computer of een video, maar ook schilderijen, foto's, tekeningen en sculpturen. Het werk wordt tevens aangekocht voor de collectie van het museum.
De toenemende digitalisering van onze cultuur heeft gevolgen voor de kunsten, stelt het Stedelijk. ''We maken snapshots met een mobieltje, kiezen met één blik op het scherm digitale foto's en creëren onze eigen werkelijkheid met behulp van Photoshop en iPhoto.'' De invloed op de kunst is volgens het museum te zien aan het tijdelijke karakter van de gebruikte beelden, waarbij ''proces, herhaling en verandering sleutelwoorden zijn''.
Een van de blikvangers is de ronddraaiende sculptuur van Marnix de Nijs en Edwin van der Heide, een sinistere slagboom die met beweging en geluid op de mensen in de zaal reageert en hen als een agressief dier lijkt aan te vallen. Opvallend zijn ook de sculpturen van Erwin Driessens en Maria Verstappen. De kunstwerken zijn gecreëerd door software en machines. ''De beslissing hoe het eruitziet, is overgelaten aan een niet van tevoren geprogrammeerd wiskundig proces'', aldus Broeckmann.
Kunstenaar Gabriel Lester laat met zijn Choreography videobeelden van Alpen-landschappen zien die door robotcamera's zijn gemaakt. De camera's gaan alle kanten op, waardoor de beelden continu draaien en bewegen. ''Het geeft een vreemde visie op het landschap, heel anders dan zoals de mens ernaar kijkt'', zegt Broeckmann. ''De beelden leiden eerder tot irritatie dan ze een beleving van de natuur mogelijk maken.'' De expositie is te zien tot en met 30 september. (ANP)