Hillen betreurt effect van zijn uitspraak
16-09-11 00:01 uur
Minister van Defensie Hans Hillen.
© anp
Minister Hans Hillen van Defensie betreurt het dat zijn uitspraken over de politietrainingsmissie in Kunduz kennelijk schadelijk zijn geweest voor het draagvlak van de missie. Hij zegt verrast te zijn geweest over de ophef die over zijn uitlatingen is ontstaan en benadrukte dat het niet zijn bedoeling is geweest.
Hillen zei verder dat hij de nadruk had gelegd op de militaire bijdrage aan de missie, omdat in zijn werk het accent daar meer op ligt. Ook stelde hij dat de missie zonder militairen onmogelijk uit te voeren is.
VermijdenZijn uitspraak kwam 'uit de grond van mijn hart', aldus de minister, die benadrukte dat Duitsland in Kunduz verantwoordelijk is voor het uitvoeren van militaire taken om de uitgezonden Nederlanders te beschermen. Hij herhaalde verder dat de missie in Kunduz een 'geïntegreerde politietrainingsmissie' is waarin 'verschillende takken van deskundigheid' zijn vertegenwoordigd.
Na aandringen van GroenLinks-leider Jolande Sap zegde de minister toe 'deze uitspraak in de toekomst te vermijden'. 'Daar zal ik mijn uiterste best voor doen', aldus Hillen.
ToneelstukPremier Mark Rutte (VVD) zei het met hem eens te zijn dat het type uitspraken zoals Hillen heeft gebezigd, schadelijk zijn voor het draagvlak van de missie. Volgens Rutte is het nu van belang om ervoor te zorgen dat draagvlak te vergroten. 'Daar zal ik me voor inzetten', beloofde de minister-president.
De SP en de PVV verbaasden zich erover dat Sap genoegen nam met de reactie van Hillen in het debat. 'Dit is wel een heel slecht geënsceneerd toneelstuk', stelde PVV-Kamerlid Hero Brinkman.
(ANP)