De internetmassa als investeringsbank
11-02-11 21:34 uur
''In plaats van een goedkoop plastic bandje te ontwerpen als bijzaak, wilde ik iets maken dat een compliment is aan de onberispelijke kwaliteit van Appleproducten.''
Vijftienduizend dollar dacht Scott Wilson eind vorig jaar nodig te hebben om zijn ontwerp horlogebandjes voor de iPod Nano muziekspeler van Apple gefabriceerd te krijgen. De teller stopte bij 941.718 dollar, gefourneerd door ruim 13.500 investeerders. Honderd geldschieters betaalden vijfhonderd dollar of meer.
Het idee om van de Nano een horloge te maken is niet nieuw. Maar Wilson wilde een bandje dat ook qua ontwerp aansloot bij de muziekspeler. ''In plaats van een goedkoop plastic bandje te ontwerpen als bijzaak, wilde ik iets maken dat een compliment is aan de onberispelijke kwaliteit van Appleproducten.''
Hij tekende er twee: de kunststof Tiktok en metalen Lunatik. Omdat het een zijsprong in zijn reguliere ontwerpwerkzaamheden betrof, besloot Wilson de productie op persoonlijke titel te laten bekostigen via 'crowdfunding', het laten financieren van producten of diensten door het publiek.
Weinig aanvangsrisico''Kickstarter was nieuw voor mij,'' zegt Wilson, ''maar buitengewoon interessant, omdat ik als ondernemer creatieve controle kan houden én geld in kan zamelen, tegen heel weinig aanvangsrisico. Bovendien gaf het me een beter begrip van de interesse in het product.''
Vijftienduizend euro waren nodig om de fabricage op gang te krijgen. ''Maar heimelijk rekende ik op vijftig-, zestigduizend euro.'' Dat doel was na dag één al overtroffen. ''Na drie dagen zaten we op twee ton. Ik was verbijsterd. Ik heb de belangstelling duidelijk onderschat.''
In ruil voor donaties van enige omvang kregen de donateurs de afgelopen twee weken hun bandje thuisgestuurd. Binnenkort zijn ze te koop in winkels en op websites, voor een hoger bedrag dan wat de donateurs er voor hebben betaald.
Samenkomst van factorenToch denkt Wilson niet dat de korting voor donateurs een hoofdrol heeft gespeeld. ''Het succes is een samenkomst van factoren; de tijd van het jaar, het gaat om een Appleproduct, de manier van financieren. Natuurlijk speelde mee dat donateurs het product goedkoper konden krijgen. Maar uiteindelijk denk ik dat mensen wilden investeren zodat ze deel uitmaken van het proces.''
Wilsons bandjes zijn het bestscorende project op Kickstarter tot nu. Sinds 2009 zijn ruim honderd projecten succesvol afgesloten. Het Amsterdamse The Living Room wist via Kickstarter meer geld binnen te halendan gevraagd.
Het kunstenaarskwartet zocht naar 2800 dollar om zijn 'tijdelijke ontmoetingsplek voor artiesten, denkers en performers' in Bos en Lommer in te richten. Het werd zevenhonderd dollar meer, bijeengebracht door 86 donateurs.
Steun kwam uit Nederland, de VS, Israël, Duitsland en zelfs Japan. ''We hebben hard gemaild om hier aandacht voor te krijgen," zegt Thomas Myrmel van The Living Room. Het ging niet alleen om geld. ''We vinden zo ook betrokken mensen . Die 86 vragen voortdurend: hoe staat het met ons project.'' (HERMAN STIL)
kickstarter.comlunatik.comLees zaterdag meer in de mediabijlage van Het Parool