*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Strijd om de koffiecupjes brandt los

08-12-10   14:32 uur
UTRECHT - Douwe Egberts (DE) bindt de strijd aan met Nespresso. Het Nederlandse koffiemerk verkoopt vanaf vandaag koffiecups die bruikbaar zijn op de espressomachines van het Zwitserse merk.

DE is daarmee de eerste die in Nederland alternatieve Nespressocups aanbiedt. Sinds april deed moederbedrijf Sara Lee dat al in Frankrijk, waar naar eigen zeggen dertig miljoen cups zijn verkocht.

Nespresso wist tot nu de komst van klonen tegen te houden, met een beroep op auteursrechten, zeventig patenten voor de cups en zeventienhonderd voor de bijbehorende apparaten - die door derden worden geproduceerd.

In Frankrijk en Zwitserland lopen rechtszaken tegen Sara Lee en ECC, een andere aanbieder van cupklonen die is opgericht door een oud-topman van Nespresso.

DE verwacht geen problemen met Nespresso Benelux. ''Dit is echt ons eigen ontwerp,'' zegt een woordvoerder. ''Het is een heel ander product. Deze cups wijken qua vorm, inhoud en maat af.''

Nespresso zegt dat het conform de verwachting is dat anderen willen aanhaken. ''Wij zijn de pionier, de concurrenten spiegelen zich aan ons,'' aldus Daniel Blarer, directeur van Nespresso Benelux. ''Wij verwelkomen competitie, maar als ons intellectueel eigendom wordt geschonden, verdedigen we onze rechten.''

Nespresso - dat jaarlijks twee miljard euro omzet - betoogt dat een aluminium jasje onontbeerlijk is voor de cups, om de daarin luchtdicht opgeslagen koffie goed te houden. De cupjes van DE zijn niet van aluminium. Om de koffie desondanks goed te houden, zijn ze dubbel verpakt.

Douwe Egberts is op zijn beurt niet bang met de cups de eigen éénkopskoffiezetters - Senseo voorop - te kannibaliseren. ''In driekwart van de huishoudens staat onze Senseo. Met dit aanbod willen we ook een rol spelen bij espressozetters.'' Voor Nespresso is gekozen omdat het merendeel van de espressomachines die in Nederland worden verkocht, voor diens cupjes bedoeld zijn.

De DE-cups zijn vooralsnog alleen te koop via de dertien eigen winkels van het koffiemerk, waaronder de vestiging in Villa Arena. In Frankrijk liggen ze al in de schappen van 7500 supermarkten.

Een doos met tien cups kost bij DE 3,09 euro, bij Nespresso ten minste 3,30 euro. Tegenover de zestien 'grand cru's' bij Nespresso stelt DE vier smaken. ''Dit is het basisassortiment met de meest gekozen koffiesmaken. Maar we sluiten niet uit dat er later meer varianten zullen komen.''

DE is zelf slachtoffer van een vergelijkbare kloonaffaire. Het bedrijf kon in 2003 niet voorkomen dat concurrenten ook koffiepads mochten leveren voor de Senseo, die DE met Philips had ontwikkeld. De patenten waarover DE beschikte, boden niet genoeg bescherming om de concurrentie te weren. (HERMAN STIL)


gerelateerde artikelen

Alles over

Volg paroolamsterdam op Twitter
shop

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool