*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Bloemenveiling gaat online

18-05-10   11:30 uur
De gootste bloemenveiling ter wereld is de veiling in Aalsmeer. Foto ANP
AALSMEER - De Nederlandse bloemensector gaat de beurshandel achterna. Dit jaar zal het merendeel van de bloemen- en planten die in de wereld worden verhandeld, niet meer zelf naar de Nederlandse veilingen van Flora Holland gaan, maar via beeldscherm worden geveild.

Flora Holland is met zes vestiging-en, waaronder de megaveiling in Aalsmeer, de grootste bloemenverhandelaar ter wereld. Het beeld van eindeloze rijen karren die bij de veilingen van Flora Holland onder enorme veilingklokken voorbij trekken, wordt zeldzaam. Dit jaar zal 65 tot 75 procent van de bloemen en planten alleen nog als een afbeelding op een beeldscherm te zien zijn. De echte exemplaren kunnen zich op dat moment nog aan de andere kant van de wereld, in Kenia of Israël bijvoorbeeld, bevinden.

Ook de volle mijnzalen zijn verleden tijd. Bij eenderde van alle bloemen en planten die het afgelopen jaar bij Flora Holland werden verhandeld, zaten de zestienhonderd kopers op hun eigen kantoor achter hun computer mee te bieden. Dit jaar zal al 55 tot zestig procent van de bloemen 'op afstand' worden ingekocht.

Het is het gevolg van de overname door Flora Holland van de Aalsmeerse concurrent Tele Flower Auction in 2008, die pionierde met een virtuele bloemenveiling. Waar vorig jaar de omzet onder de traditionele veilingklokken daalde, nam deze bij de virtuele veiling juist toe. De ontwikkeling is volgens Flora Holland onvermijdelijk omdat de bloemenhandelaren zelf vooral via internet zaken doen met bloemisten, tuincentra en supermarkten.

Voor de werkgelegenheid zal de toenemende 'virtualisatie' geen grote gevolgen hebben, verwacht Flora Holland. De veiling zorgt desgewenst in opdracht van de koper voor het verpakken en vervoeren van de koopwaar naar de eindgebruiker. Grote handelaren als het Aalsmeerse Zurel, die meestal op of direct bij het veilingterrein zijn gevestigd, doen dat zelf. Bij de veiling in Aalsmeer werken circa zestienhonderd mensen, waarvan twintig procent afkomstig uit Amsterdam.

Door de computerhandel kunnen bloemen en planten bovendien betaalbaar blijven, verwacht Flora Holland. Vorig jaar daalde de prijs van snijbloemen tien procent, alhoewel dat vooral het gevolg was van de crisis. Door de afnemende vraag, verlaagden handelaren hun prijzen. Het voorkwam niet dat de totale omzet van de via de veiling aangeboden bloemen en planten de sterkste daling ooit meemaakte. In 2009 werd voor 3,8 miljard euro aan bloemen en planten via de veilingen van Flora Holland verhandeld, ruim vijf procent minder dan de vier miljard euro die in 2008 voorbij de veilingklokken ging. (HERMAN STIL)


gerelateerde artikelen

Alles over

Volg Het Parool op Twitter
shop

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool