*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Vliegverbod KLM-stewardessen met diabetes

26-10-09   09:00 uur
Een diabetespatiënt prikt zichzelf in haar buik met een insulinespuit. Foto ANP
update
SCHIPHOL - Stewards en stewardessen met diabetes mogen niet meer vliegen, ook als ze dat al vijftien jaar zonder problemen hebben gedaan. Vakbond van cabinepersoneel VNC is woedend. De luchtvaartmaatschappijen zeggen gebonden te zijn aan Europese regels.

Elke vijf jaar wordt cabinepersoneel verplicht medisch gekeurd. ''We hebben zes gevallen binnen van stewards en stewardessen die met onmiddellijke ingang niet meer mogen vliegen. Dat aantal kan de komende weken nog oplopen,'' zegt VNC-voorzitter Ton Scherrenberg.

''Zo is een stewardess met diabetes die al vijftien jaar zonder problemen heeft gewerkt, nu aan de grond  gezet. Dat is verschrikkelijk.'' Behalve om diabetici gaat het ook om mensen die bepaalde medicijnen gebruiken.

In een brief aan de KLM eist de VNC dat de zes mensen weer aan het werk kunnen gaan. De vakbond beroept zich op de Wet gelijke behandeling, waarin staat dat mensen met een ziekte of handicap niet gediscrimineerd mogen worden.

''De KLM zal moeten aantonen dat deze collega's niet geschikt voor de functie zijn vanwege het veiligheidsgevaar. Dat zal moeilijk worden omdat sommige collega's al jaren probleemloos rondvliegen met een aandoening, benadrukt Scherrenberg.

De KLM zegt gebonden te zijn aan nieuwe Europese regels, die vorig jaar zijn afgekondigd. ''We zijn daarover in gesprek met de vakbonden. Omdat dit een kleine groep mensen betreft, doen wij daar geen uitspraken over.''

Afhankelijk van de uitkomst van de gesprekken met betrokkenen en de bonden wordt overwogen hun vervangend werk aan te bieden. ''Vooralsnog zullen ze niet vliegen. Maar er komt een oplossing.''

Voor vliegers gelden deze regels al veel langer. Achtergrond is dat mensen met diabetes of mensen die bepaalde medicijnen gebruiken, kunnen flauwvallen. Voor vliegend personeel kan dat een veiligheidsprobleem geven, zeker bij vluchten waar maar twee of drie stewards of stewardessen aan boord zijn. De Inspectie Verkeer en Waterstaat houdt toezicht op de naleving .

''In de Europese regels zijn stewardessen ingedeeld in de categorie sportvliegers,'' zegt Scherrenberg. ''Dat is onzin. De sportvlieger zit alleen in de cockpit, maar een stewardess rent met vele andere collega's door het vliegtuig, zodat bij problemen altijd een collega kan bijspringen. Voor stewardessen moet gewoon een aparte regeling komen.'' (HET PAROOL)


gerelateerde artikelen

Alles over

Volg Het Parool op Twitter
shop

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool