*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Rellen rond top van G20 in Pittsburgh

25-09-09   07:25 uur
Antiglobalistische betogers in Pittsburgh. Foto ANP
update
PITTSBURGH - Tijdens de opening van de topconferentie van de Groep van 20 in het Amerikaanse Pittsburgh is de politie donderdag slaags geraakt met betogers. Er werden een stuk of achttien betogers gearresteerd, maar niemand raakte gewond, zegt de politie.

Ondanks de protesten was de sfeer onder de deelnemers aan de conferentie een stuk gemoedelijker dan de vorige vergaderingen in november in Washington en april in Londen, toen nog onduidelijk was of maatregelen tegen de economische crisis zouden werken. Nu lijkt het ergste voorbij, maar het economisch herstel is nog broos en veel grote financiële instellingen staan nog onder druk.

De G20 bestaat uit twintig rijke en ontwikkelingslanden. Als overlegorgaan voor economische samenwerking neemt de G20 de plaats in van de G8, een veel kleinere groep van zeven rijke westerse landen plus Rusland. De G8 blijft bestaan voor overleg over zaken van gemeenschappelijk belang, zoals nationale veiligheid.

De Amerikaanse minister van financiën Timothy Geithner voorspelt dat de deelnemers zich zullen scharen achter een voorstel om iets te doen aan grote onevenwichtigheden in de wereldeconomie, zoals de grote handelsoverschotten van China en de enorme financieringstekorten van de Verenigde Staten. Geithner zei ook dat de VS er voorstander van is om China een grotere stem te geven in het Internationale Monetaire Fonds. De invloed van Europese landen zou hierdoor afnemen.

Verder hebben de deelnemende landen volgens Geithner overeenstemming bereikt over de 'hoofdlijnen' van een voorstel om de bonussen van bankiers te beperken. Voor elk land zouden aparte standaarden moeten komen, bewaakt door de Financiële Stabiliteits Raad, een internationale groep centrale bankiers en toezichthouders. De richtlijnen voor de bankiersbonussen moeten voor het eind van het jaar klaar zijn.

De Duitse bondskanselier Angela Merkel is optimistisch dat in Pittsburgh spijkers met koppen geslagen kunnen worden. De Britse premier Gordon Brown waarschuwde dat landen niet te snel moeten stoppen met lage rentetarieven en andere stimuleringsmaatregelen, omdat de crisis 'niet vanzelf overgaat'.

Van de G20 maken deel uit Argentinië, Australië, Brazilië, Canada, China, Duitsland, de Europese Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië, India, Indonesië, Italië, Japan, Mexico, Rusland, Saudi-Arabië, Turkije, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Zuid-Korea. (AP)


gerelateerde artikelen

Alles over

Volg Het Parool op Twitter
shop

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool