TomTom heeft geld nodig
15-06-09 10:18 uur
Door de recessie kampt TomTom al enige tijd met een teruglopende vraag naar navigatieapparatuur. Foto GPD
AMSTERDAM - TomTom geeft voor 430 miljoen nieuwe aandelen uit. De Amsterdamse producent van navigatieapparatuur wil op deze manier zijn schulden terugdringen. Succes voor de emissie lijkt op voorhand verzekerd. De vier oprichters van TomTom, die nu nog 51,5 procent van de aandelen in handen hebben, nemen voor ruim 169 miljoen euro deel. Hun gezamenlijke belang in het bedrijf neemt daardoor af tot ruim 47 procent.
Tegelijkertijd nemen twee grote investeerders, Cyrte Investments en Janivo Holding een belang van 70 miljoen in TomTom. De rest van de nieuwe aandelen, ter waarde van 159 miljoen euro, wordt naar de markt gebracht via een consortium van banken.
TomTom gaat gebukt onder een schuldenlast van circa 1,16 miljard euro als gevolg van de overname van de producent van digitale kaarten TeleAtlas in 2007 voor 2,9 miljard euro. Door de recessie kampt TomTom al enige tijd met een teruglopende vraag naar navigatieapparatuur.
Eind vorige week stuwden geruchten dat technologieconcern Apple een belang zou nemen in TomTom het aandeel fors omhoog. Maar TomTomtopman Harold Goddijn ontkende vanochtend dat zijn bedrijf door Apple is benaderd. De koers van het aandeel dook vanochtend kort na het openen van de Amsterdamse beurs met vijf procent omlaag.
Financieel directeur Marina Wyatt maakte vandaag verder bekend dat TomTom een boete heeft moeten betalen voor het openbreken van de kredietafspraken. Wyatt wilde niet zeggen hoe hoog de boete was.
Toch hoeven investeerders niet te vrezen dat TomTom zijn verplichtingen aan de banken niet kan nakomen, verzekerde Wyatt. ''Wij zijn ervan overtuigd dat we binnen de afspraken blijven. We hebben zo voldoende ruimte om door te gaan met onze strategie voor de toekomst.''(HET PAROOL)