Shell kiest topman uit eigen gelederen
12-03-09 10:31 uur
AMSTERDAM - Olieconcern Shell benoemt Simon Henry tot financieel topman. Henry volgt de Zwitser Peter Voser op, die na het aftreden van de huidige bestuursvoorzitter Jeroen van der Veer per 1 juli de hoogste baas wordt bij Shell.
Shell maakte dat donderdag bekend. Het bedrijf legt de benoeming van Henry voor aan de aandeelhouders tijdens de vergadering in mei. De Brit kwam in 1982 bij Shell in dienst als ingenieur bij een Britse raffinaderij. Henry is momenteel de financiële baas van de divisie exploratie en productie, het belangrijkste onderdeel binnen het Nederlands-Britse concern.
Met de benoeming van de Brit komt een einde aan de traditionele verdeling van de hoogste functies bij het olieconcern tussen Britten en Nederlanders. Eind vorig jaar benoemde het concern de Amerikaan Mark Williams tot nieuwe benzinebaas (divisie olieproducten). Williams volgde de Nederlander Rob Routs op, die het concern in januari verliet na 37 jaar dienst.
Op het hoofdkantoor van Shell in Den Haag bestaat het uitvoerend bestuur verder uit de Brit Malcolm Brinded (divisie oliewinning) en de Amerikaanse Linda Cook (divisie gas en elektriciteit).
Sinds de fusie van het Nederlandse Koninklijke Olie en het Britse Shell Transport & Trading in 1907 was het gebruikelijk bij Shell dat de hoogste functies werden verdeeld tussen Nederlanders en Britten. Dit had te maken met de tweeledige organisatiestructuur van de onderneming, namelijk een Britse en Nederlandse tak.
In 2005 voerde Shell een eenvoudiger bestuursmodel in. Het oude model werd als een van de oorzaken gezien voor het schandaal rondom de boekhouding van de reserves in 2004.
De Fin Jorma Ollila, voormalig Nokia-topman, is sinds 2006 chairman (vergelijkbaar met president-commissaris) van de board. Dit bestuursorgaan bestaat naast de vijf uitvoerende bestuursleden uit tien niet-uitvoerende leden, zogeheten non-executives (vergelijkbaar met commissarissen).
Shell liet donderdag weten scheidend topman Van der Veer te willen benoemen tot niet-uitvoerend bestuurder bij het concern. Maarten van den Bergh, die bij Shell lang vertoefde in de hoogste regionen, stopt in mei als niet-uitvoerend bestuurder. (ANP)