FNV, VNO-NCW op één lijn over crisis
11-03-09 11:12 uur
DEN HAAG - De bonden en werkgevers zijn het in grote lijnen eens over hoe de economische crisis moet worden aangepakt. Ze willen de lonen matigen, in ruil voor de aanpak van jeugdwerkloosheid.
Ook willen zij niet dat de AOW-leeftijd wordt opgetrokken naar 67 en er mag niet gekort worden op de pensioenen.
De FNV en de werkgeversorganisatie VNO-NCW hebben gisteren overleg gevoerd met minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken). De regeringscoalitie probeert het deze week eens te worden over de aanpak van de crisis.
De werkgevers zijn bereid met de bonden mee te gaan als op die manier een sociaal akkoord mogelijk wordt, zei een woordvoerder van VNO-NCW na afloop. ''We zitten redelijk op een lijn.''
Een woordvoerster van de FNV zei dat de bond behalve op de AOW-leeftijd hoog inzet op behoud van koopkracht. Ze noemde het overleg met minister Piet Hein Donner 'constructief'.
Donner zelf zei de voorstellen van de sociale partners mee te zullen nemen in het coalitieberaad, dat gisteravond op het Binnenhof werd voortgezet. Hij deed geen enkele toezegging.
Zijn collega Wouter Bos (Financiën) zei dat wat hem betreft het schrappen van het verhogen van de AOW-leeftijd nog niet van tafel is. ''De rekening moet wel betaald worden,'' zei de bewindsman.
Het kabinet moet het komende weken eens zien te worden over een reeks ingrepen om de economie draaiende te houden.
Gisteravond werd niet of nauwelijks vooruitgang geboekt. PvdA en ChristenUnie toonden zich vannacht na afloop van het vijfde urenlange coalitieberaad teleurgesteld. De 'deadline' van vrijdag 13 maart wordt vrijwel zeker niet gehaald, melden ingewijden.
Vooral de houding van het CDA zou tijdens de gesprekken voor irritatie zorgen.
Volgens het Centraal Planbureau zal de Nederlandse economie dit jaar met 3,5 procent krimpen en lopen de werkloosheid en het begrotingstekort flink op. (HET PAROOL)