Oorzaak crash is nog raadsel
26-02-09 11:56 uur
AMSTERDAM - Het uitvallen van de motoren lijkt de meest voor de hand liggende oorzaak van het vliegtuigongeluk bij Schiphol waarbij gisteren negen doden en 86 gewonden vielen.
Dit zegt Michel van Tooren, hoogleraar Lucht- en Ruimtevaarttechniek uit Delft. Dat de motoren uitvielen omdat de brandstof op was, lijkt hem onwaarschijnlijk. ''Ondenkbaar is het niet, maar het is haast niet voor te stellen dat er met brandstof gesjoemeld wordt. Zoveel besparing aan gewicht levert dat niet op.''
De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft beide zwarte dozen met vluchtgegevens van de Boeing 737 van Turkish Airlines naar Parijs gebracht. ''Daar hebben ze de juiste apparatuur om de gegevens uit te lezen,'' aldus een woordvoerder. Hij verwacht dat het bestuderen van de gegevens 'enkele dagen' duurt.
Het wrak blijft voor het onderzoek nog dagen liggen. Door het weiland wordt een weg naar het wrak aangelegd. In een van de hangars op Schiphol zal het technische onderzoek worden voortgezet.
Van VollenhovenVolgens Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid, die een paar uur na de crash ter plaatse was, heeft de bemanning van de Boeing 737 zo lang mogelijk geprobeerd te blijven vliegen. ''Door gebrek aan snelheid lukte dat op een gegeven moment niet meer en is het vliegtuig letterlijk uit de lucht gevallen,'' aldus Van Vollenhoven.
''Als de motoren geen vermogen geven, de neus van het vliegtuig omhooggaat en het luchtdrukverschil tussen de onder- en bovenkant van de vleugel wegvalt, is een vliegtuig geen vliegtuig meer maar een baksteen,'' zegt hoogleraar Van Tooren.
Hij denkt dat de crash niet is veroorzaakt door één 'triviale oorzaak' als brandstofgebrek. ''Een vliegtuig moet altijd reservebrandstof aan boord hebben. Als een tank lekt, zie je dat op de meters. Dan kun je kerosine van de ene naar de andere tank overtanken. Als een piloot onwel wordt, zit er normaal iemand naast die de controle overneemt.''
Onder de doden bevinden zich twee piloten en een derde bemanningslid. De lichamen van de drie bemanningsleden werden pas vele uren na de crash geborgen. De identiteit van de slachtoffers wordt waarschijnlijk vandaag bekend gemaakt. Rechercheurs zijn met de passagierslijst de elf ziekenhuizen langsgegaan waar de 86 gewonden liggen.
Psychologen67 familieleden en nabestaanden van de slachtoffers van de crash kwamen gisteravond even na tien uur aan op Schiphol vanuit Istanboel, waar zij werden herenigd met hun verwanten. Zij werden bijgestaan door psychologen. Op Schiphol is een mortuarium ingericht voor de doden.
Vanmorgen stond bij het vliegtuigwrak bij de Polderbaan een grote tent. Agenten hielden ramptoeristen weg bij het wrak. De Zwanenburgbaan op Schiphol is vannacht weer opengesteld. De Polderbaan blijft voorlopig dicht.
Op het digitale register van condoleance.nl. stromen inmiddels duizenden condoleances binnen. (HET PAROOL)