Jon Stock: Buiten adem ****
11-11-09 08:45 uur
Het moet de laatste jaren - zeg sinds de aanslagen van 11 september 2001 - de nachtmerrie zijn geweest van iedere organisator van een massa-evenement. Stel je voor dat iemand zich met een bom in de menigte mengt en het explosief ontsteekt. En stel dat zoiets gebeurt bij een marathon, een evenement waardoor het normale leven in een stad toch al is ontwricht. Als zo'n bom ontploft, heb je dus dubbele chaos.
Met dat spannende gegeven is de Britse schrijver en journalist
Jon Stock, hoofdredacteur van de weekendbijlage van The Daily Telegraph, aan de slag gegaan voor Buiten adem, zijn debuutroman. Daarin probeert een terrorist in Londen een aanslag te plegen op de Amerikaanse ambassadeur, die met ongeveer 35.000 andere lopers deelneemt aan de marathon. Als hij daarin slaagt, zullen tientallen mensen om het leven komen en zal hulp door de omvang van het evenement vaak lang uitblijven. De paniek zal natuurlijk enorm zijn.
De man die rampen moet zien te voorkomen, heet Daniel Marchant. Hij is de zoon van een ontslagen topman van MI6. Zelf is hij geschorst. Maar de toevallige deelnemer aan de marathon - zijn vriendin heeft hem overgehaald eraan deel te nemen - ziet de bomgordel en het verdachte gedrag van de terrorist. Het is het begin van de thrillerachtbaan.
Stock weet hoe hij een spannend verhaal moet vertellen. Hij zet zijn intrige vlot neer en de lezer, die de eerste marathonhoofdstukken al 'gepakt' is, volgt met Marchant de vele verwikkelingen. De marathon is slechts het eerste decor van een thriller die de lezer meevoert naar Polen en India, het land waar Stock ooit correspondent was.
Stock heeft de actualiteit goed gevolgd, want hij behandelt in het boek de nachtelijke vluchten met 'illegale' passagiers van de CIA, martelingen en de rivaliteit tussen de diverse geheime diensten.
De flaptekst stelt dat het boek zich richt 'op de liefhebbers van John Le Carré en Jason Bourne'. Dit debuut smaakt in elk geval naar meer. (WILKO VOORDOUW¿)
Jon Stock: Buiten adem
Unieboek, €17,95.