Bateman - Mystery man ****
08-07-09 09:05 uur
Colin Bateman. Foto GPD
recensie
Het is de bedoeling dat je in de boekhandel om de nieuwe Bateman vraagt. Als uitgever haal je alles uit de kast om de verkoopcijfers van je auteurs hoog te houden. Je komt dus met 'een marketingstrategie', waarbij je Colin Bateman 'als product in de markt zet'. Dus geen Colin meer, in het vervolg hebben we het over Bateman, net zoals je het over Ronaldinho, Madonna of Prince hebt. De schrijver zelf kijkt met het schaamrood op de kaken vanaf de zijlijn gelaten toe.
De vele fans van Bateman zal het worst zijn hoe ze de Ier moeten noemen, zolang hij hun niet te stillen honger naar zijn vermakelijke thrillers maar blijft voeden. De man uit Belfast werd immens populair toen de BBC de avonturen van zijn undercoverpolitieagent Martin Murphy als Murphy's Revenge, met James Nesbitt in de hoofdrol, uitzond. Maar het is zijn debuut, Divorcing Jack, dat hoog op de lijst verplichte literatuur thuishoort.
In het net verschenen Mystery man, zijn achttiende boek, blijft de hoofdpersoon naamloos. Het is de eigenaar van No Alibis, een thrillerboekhandel in Belfast. De man is een overspannen hypochonder met zo ongeveer elke fobie die de wetenschap bekend is en een aantal dat nog ontdekt moet worden.
Er komen steeds meer klanten van het naastgelegen detectivebureau in de winkel die zich bezorgd afvragen waarom die zaak al een paar maanden dicht is. Ten onrechte meent men dat de twee bedrijven iets met elkaar te maken hebben en onze nerveuze boekverkoper wordt gevraagd of hij misschien eens naar de problemen van de gedupeerden wil kijken.
Eén van zijn gebreken, moeilijk nee kunnen zeggen, zorgt er dus voor dat hij in zijn vrije tijd wat speurwerk verricht. Het zijn onschuldige zaken als een weggelopen vriendin, een vermist kledingstuk of een hinderlijke graffitiartiest. Vooral tot zijn eigen verbazing weet hij de vraagstukken met weinig moeite op te lossen.
Natuurlijk breekt het moment aan waarop de beroepsrisico's van een detective zich manifesteren. Maar omdat de vrouw van zijn dromen, de verkoopster van de juwelierszaak aan de overkant, de saaie boekhandelaar juist nu interessant begint te vinden, negeert hij de nodige alarmsignalen. Je zou toch zeggen dat de ontdekking van het in honderden autospiegelluchtverfrissers gehulde, in verre staat van ontbinding verkerende lichaam van je buurman, een goede waarschuwing was.
Nog meer dan in zijn vorige boeken laat Bateman zijn humor de vrije loop. En weer laat hij zien dat hij over de zeldzame gave beschikt zijn lezers met een thriller te laten schaterlachen. (HENK KOETZIER)
Bateman - Mystery man
Headline (imp. Van Ditmar),
€11,75.