*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Mohammed-cartoons: 7 jaar cel voor terreurplannen

30-01-12   13:20 uur
De Deense tekenaar van de cartoons, Kurt Westergaard © afp

Twee mannen die een terreuraanslag planden tegen de redactie van de Deense krant Jyllands-Posten zijn door een Noorse rechtbank veroordeeld. Hoofdverdachte Maikul David, een Noor van Chinees-Oeigoerse origine, moet zeven jaar de gevangenis in.

Het Openbaar Ministerie had 11 jaar geëist tegen Davud. Die zou een bomaanslag hebben gepland op de Deense krant Jyllands Posten, met hulp van Al Qaida, uit wraak voor het plaatsen van Mohammedcartoons. Het verschijnen van de cartoons met de profeet in 2005 leidde tot woede in de islamitische wereld. De verdachte ontkende echter en stelde slechts tegen de onderdrukking van zijn volk, de Oeigoeren, te hebben willen protesteren.

Een andere verdachte moet 3,5 jaar de gevangenis in, een derde verdachte is vrijgesproken. Het is voor het eerst in Noorse geschiedenis dat mensen veroordeeld worden voor alleen maar het plannen van een aanslag.

De verdediging eiste vrijspraak; de mannen zouden niet daadwerkelijk van plan zijn geweest een terreuraanslag uit te voeren.

Volgens de onderzoekers waren de plannen terug te voeren op de zelfde Al Qaida-tak die ook plannen had voor aanslagen op het metrostelsel van New York en een Brits winkelcentrum.

Eerdere plannen
De drie mannen die nu terecht stonden, waren niet de enige met terrorismeplannen naar aanleiding van de Mohammed-cartoons. Eerder al werd de maker van de tekeningen, de Deen Kurt Westergaard, in zijn huis belaagd. De tekenaar kon ontsnappen door zich samen met zijn kleindochter in de tot vluchtruimte omgebouwde badkamer terug te trekken.

Een Belg van Tsjetsjeense afkomst werd vorig jaar tot 12 jaar cel veroordeeld, omdat hij een bombrief wilde sturen naar de krant.

Vorig jaar mei verklaarde een kroongetuige in een rechtszaal in Mumbai, India, tijdens een proces over de terreuraanslagen aldaar, dat er plannen waren om de voltallige redactie van de krant te vermoorden.
(Redactie )


BUITENLAND

Alles over

Volg paroolamsterdam op Twitter
shop

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool