Serviërs rouwen om patriarch Pavle
16-11-09 09:54 uur
Serviërs lopen langs het opgebaarde lichaam van patriarch Pavle in de Saborna Crkva-kerk in Belgrado. De kerk zou onderdak hebben geboden aan Radovan Karadzic. Foto AP
update
BELGRADO - Patriarch Pavle, het hoofd van de Servisch-orthodoxe kerk, is zondag op 95-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Belgrado. Honderden gelovigen gingen na de bekendmaking van zijn dood naar de Saborna Crkva-kerk in Belgrado.
Pavle lag sinds 2007 in een militair ziekenhuis wegens ouderdomsgerelateerde klachten. Vorig jaar vroeg hij de bisschoppenconferentie hem wegens zijn slechte gezondheidstoestand ontslag te verlenen. Dat wezen de Servisch-orthodoxe bisschoppen echter af. Zij vonden dat een patriarch tot zijn dood de kerk moest blijven leiden.
Pavle leidde de kerk, waarbij ongeveer twee derde van de Serviërs is aangesloten, sinds 1990. Dit was aan de vooravond van het bloedige uiteenvallen van Joegoslavië. Onder zijn leiderschap nam de kerk een steeds prominenter positie in; godsdienst keerde na ruim zestig jaar terug in de lesboeken.
De kerk steunde de Servische nationalisten in Kroatië en Bosnië in de jaren negentig en zou onderdak hebben geboden aan een aantal oorlogsmisdadigers. Onder hen ook de voormalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic tijdens de dertien jaren die hij ondergedoken zat tot zijn arrestatie in juli 2008.
Voor zijn benoeming tot 44ste patriarch van de Servisch-orthodoxe kerk diende Pavle als bisschop in Kosovo, de afvallige Servische provincie die wordt beschouwd als de wieg van de Servische geschiedenis en cultuur.
De kerk heeft een actieve rol gespeeld bij de inspanningen van Belgrado om te voorkomen dat Kosovo onafhankelijk zou worden, en bij het verwerpen van de onafhankelijkheidsverklaring in februari vorig jaar.
Pavle werd in 1914 geboren in Kucanci, in het huidige Kroatië, als Gojko Stojcevic. In 1957 werd hij bisschop van Kosovo, waar hij een belangrijke woordvoerder werd van de Servische minderheid.
Hij deed volgens critici niets om bisschoppen en priesters te beteugelen die het Servische nationalisme aanwakkerden tegen katholieke Kroaten en islamitische Bosniërs. Ook was het hem niet gelukt de banden te herstellen met de orthodoxe kerk in Macedonië en Montenegro, waar wrevel heerste over de Servische invloed.
Pavle stond bekend als een bescheiden man die met het openbaar vervoer reisde en zijn eigen schoenen poetste. Hij was geliefd onder de meeste geestelijken en gelovigen. Pavle werd gezien als de leider van een gematigde vleugel binnen de kerk. ''De dood van patriarch Pavle is een enorm verlies voor Servië,'' aldus president Boric Tadic.
De bisschoppen kiezen binnen veertig dagen tijdens een conclaaf met geheime stemming de opvolger van Pavle. (AP)