Drie Britten beraamden nieuwe 9/11
08-09-09 10:50 uur
Een persfoto, uitgegeven door de London Metropolitan Police, van de drie verdachten. Van links naar rechts: Abdulla Ahmed Ali, Assad Sarwar en Tanvir Hussain. Foto AP
LONDEN - Drie Britse moslims zijn schuldig bevonden aan het beramen van aanslagen op ten minste zeven trans-Atlantische vluchten, waarbij zij duizenden slachtoffers wilden maken uit naam van Al Qaida.
Een Londense rechtbank acht bewezen dat Abdulla Ahmed Ali (28), Assad Sarwar (29) en Tanvir Hussain (28) van plan waren bommen verstopt in flessen af te laten gaan op commerciële vluchten naar Canada en de Verenigde Staten. Vier andere verdachten zijn schuldig bevonden aan minder zware misdaden, waaronder het beramen van moord. Eén man werd compleet vrijgesproken.
De autoriteiten schatten dat de aanslagen, indien succesvol, zeker tweeduizend passagiers het leven zouden hebben gekost. Als de bommen boven grote Amerikaanse en Canadese steden tot ontploffing zouden zijn gebracht, zouden ook nog eens honderden mensen op de grond zijn omgekomen.
Volgens de Britse minister van Binnenlandse Zaken Alan Johnson zouden de aanslagen 'moord en verwoesting op onvoorstelbare schaal hebben gebracht'. De politie arresteerde de groep verdachten begin augustus 2006. Op dat moment stond de groep, volgens de autoriteiten, op het punt binnen enkele dagen de aanslagen uit te voeren.
De arrestaties leidden tot enorme chaos op luchthavens in Europa en hadden uiteindelijk ook strengere regels met betrekking tot handbagage en vloeistoffen tot gevolg. Volgens de openbare aanklager moesten de in flessen verstopte vloeibare explosieven op de toiletten in de vliegtuigen tot ontploffing worden gebracht. De toekomstige daders hadden reeds zelfmoordvideo's opgenomen. ''De tijd is gekomen om jullie te vernietigen,'' zegt Ali in zijn video.
De groep stond volgens informatiediensten in contact met militanten van Al Qaida in Pakistan. Contactpersoon zou daarbij de Britse Rashid Rauf zijn. In november 2008 was Rauf doelwit van een Amerikaanse raketaanval in Pakistan. Onduidelijk is of hij bij die aanval is omgekomen. De Britse rechter doet 14 september uitspraak over de op te leggen straffen. (AP)