VS stuurt wapens naar Somalië
26-06-09 11:33 uur
WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft wapens gestuurd naar Somalië. De regering daar loopt gevaar omver te worden geworpen door islamitische guerrillastrijders.
Washington reageert op dringende verzoeken om hulp van de door de Verenigde Naties gesteunde regering in Mogadisjoe. De Amerikanen zullen ook logistieke steun verstrekken aan het leger van president Sharif Ahmed.
De regeringstroepen hebben steeds meer delen van Somalië moeten afstaan aan islamitische strijdgroepen zoals Al Shabab, die ook delen van de hoofdstad Mogadisjoe bezet. ''Wij hebben gereageerd op de oproepen uit Somalië snel hulp te verlenen,'' aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij benadrukte dat de VS geen militaire instructeurs naar Somalië stuurt.
President Sharif Ahmed had na zijn aantreden in januari geprobeerd de islamitische groeperingen te paaien met de belofte dat in delen van het land de sharia zou worden ingevoerd, de orthodox islamitische rechtspraak. Dat maakte echter totaal geen indruk op de strijders van Al Shabab, die in staat zijn het regeringsleger te verslaan en over-
al in het land de macht over te nemen.
Al Shabab onderhoudt volgens experts nauwe banden met Al Qaida. In 2007 leek het alsof troepen uit Ethiopië in staat waren de guerrillastrijders te verslaan, maar de Ethiopiërs trokken zich terug en Al Shabab was niet eerder zo machtig.
Washington heeft zich sinds het begin van de jaren negentig niet meer intensief met het land bemoeid. Achttien Amerikaanse soldaten werden toen in Mogadisjoe gedood terwijl ze deel uitmaakten van een VN-missie. (HET PAROOL)