*

parool.nl
Amsterdam,  
parool.nl op je mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

WNF prijst mondiale consensus over klimaat

15-12-07   09:28 uur

DEN HAAG - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) spreekt van een ''historische en unieke brede'' mondiale consensus die in Bali is bereikt om afspraken te maken over de aanpak van de klimaatverandering.

Een overzicht van de reacties.De organisatie wees er zaterdag op dat ontwikkelingslanden zoals China, Zuid-Afrika, Brazilië en India hebben toegezegd concreet aan de slag te gaan samen met de EU en andere geïndustraliseerde landen.

Het WNF vindt dat er wezenlijke vooruitgang is geboekt op bepaalde terreinen. Zo treedt het adaptatiefonds in werking, zijn er afspraken gemaakt om bossen te beschermen en technologie over te dragen aan arme landen.

Verder noemt Donald Pols, hoofd klimaat WNF, het opvallend dat er nu politieke erkenning is voor de IPCC. Hun wetenschappelijke bevindingen zijn het uitgangspunt voor het beleid van de wereldgemeenschap. (ANP)



VS maken zich ernstige zorgen over Bali-akkoord

WASHINGTON - De Verenigde Staten maken zich ''ernstige zorgen'' over het akkoord dat op de VN-klimaattop op Bali is bereikt. Dat maakte het Witte Huis zaterdag bekend. De Amerikaanse regering maakt zich onder meer zorgen over de rol van de belangrijke ontwikkelingslanden in het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen.

Volgens het Witte Huis kan de klimaatverandering niet worden tegengegaan door het terugdringen van de CO2-uitstoot van alleen de rijkere landen. De grotere opkomende ontwikkelingslanden zouden ook een belangrijke rol moeten spelen bij het oplossen van het klimaatprobleem, aldus de VS.

Tevens vindt het Witte Huis dat bij de komende onderhandelingen onderscheid moet worden gemaakt tussen meer welvarende en opkomende landen en staten met kleinere economieën. De kleinere ontwikkelingslanden hebben ook recht op een behandeling die beter is toegespitst op hun specifieke behoeftes en situatie, zo menen de VS.

De Amerikaanse regering benadrukte dat maatregelen die CO2-uitstoot beperken, moeten aansluiten bij de economische belangen van de deelnemende landen. (ANP)





Brown noemt Bali stap voorwaarts

LONDEN - De Britse premier Gordon Brown noemde zaterdag het akkoord dat bereikt is tijdens de klimaattop op Bali ''een essentiële stap voorwaarts voor de hele wereld''. Dat meldde de BBC.

''De routekaart die op Bali is overeengekomen is slechts een eerste stap. Nu begint de zwaarste klus. Alle landen moeten nu gaan samenwerken om een akkoord in Kopenhagen in 2009 te bereiken'', zei de premier.

Met een dag vertraging lukte het op de VN-klimaattop op Bali tot een akkoord te komen. Een overeenkomst kwam uiteindelijk tot stand nadat de Amerikaanse delegatie haar verzet opgaf.

De deelnemers kwamen overeen twee jaar te onderhandelen over een nieuw wereldwijd pact om de gevolgen van klimaatverandering te beheersen. Het moet in 2012 van kracht worden, wanneer het huidige Kyoto Protocol verloopt. (ANP)



Merkel noemt Bali-akkoord 'groot succes'

BERLIJN - De Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft het resultaat van de klimaattop op Bali omschreven als een ''groot succes''. Dat maakte ze zaterdag in een verklaring bekend. ''Ik ben er vast van overtuigd dat het mandaat van Bali spoedig richtinggevend en een leidraad voor een nieuwe koers zal zijn'', aldus Merkel.

Ze prees verder het gezamenlijke optreden van Europese landen op Bali. Zonder die samenwerking was het succes niet mogelijk geweest, stelde Merkel. De deelnemende landen onderschreven een 'routekaart' voor onderhandelingen die in 2009 een nieuw pact moet opleveren voor de bestrijding of beheersing van de opwarming van de aarde. (ANP)



'Bali-akkoord is ondermaats begin van antwoord'

DEN HAAG - Het akkoord dat op de klimaattop op het Indonesische Bali is bereikt, is volgens Greenpeace ''een ondermaats begin van een antwoord op de wereldwijde klimaatcrisis''. Dat heeft de milieuorgansiatie zaterdag gezegd in reactie op het akkoord.

Alle deelnemers aan de top onderschreven een 'routekaart' voor onderhandelingen die in 2009 een nieuw pact moet opleveren voor de bestrijding of beheersing van de opwarming van de aarde. Het akkoord kwam tot stand op de 13e dag van moeizame onderhandelingen, een dag na de aanvankelijk beoogde slotdag.

Volgens Greenpeace moet milieuminister Cramer de geloofwaardigheid van het Bali-akkoord vergroten door in Nederland de komst van nieuwe kolencentrales te stoppen en een krachtig beleid te voeren tegen de mondiale ontbossing. (ANP)



Oxfam: arme landen dupe van onwil Amerikanen

DEN HAAG - Het verzet van de Verenigde Staten om concrete doelen af te spreken om de CO2-uitstoot te beperken, is vooral nadelig voor de arme landen. Dat heeft Oxfam Novib zaterdag laten weten in een reactie op het akkoord in Bali.

De ontwikkelingsorganisatie vindt wel dat er een belangrijk begin is gemaakt met de onderhandelingen om de verandering van het klimaat aan te pakken. Alleen hebben de VS en in hun kielzog Canada, Japan en Rusland de ambities ernstig ondermijnd. Europa, met Nederland voorop, wilde veel verder gaan en ook de arme landen waren bereid om verplichtingen op dit terrein aan te gaan.

Positief vindt de organisatie het dat de 'Bali Roadmap' unaniem is aangenomen en de onderhandelingen begonnen zijn. Die moeten afgerond worden in 2009. Antonio Hill, de klimaatdeskundige van Oxfam in Bali, stelde dat een handjevol rijke landen, onder leiding van de Amerikaanse president Bush, de arme landen hebben geschoffeerd en de kracht uit het Bali-akkoord hebben geperst.

''De ambities in dit akkoord sluiten niet aan bij urgentie van het probleem. Zolang duidelijke doelstellingen ontbreken, dreigen we de grens van 2 graden verwarming te passeren'', aldus Hill. Hij vindt de uitkomst een uitdaging aan de burgers in de VS, Canada, Japan en Rusland om meer te eisen. ''Alleen zij kunnen hun regeringen dwingen recht te doen aan de arme mensen die droogte, meer cyclonen en overstromingen te wachten staan.'' (ANP)



Milieudefensie opgelucht en teleurgesteld

DEN HAAG - Milieudefensie reageert gemengd op de uitkomst van de klimaattop in Bali. Campagneleider Willem Verhaak is opgelucht dat de Amerikanen uiteindelijk door de bocht zijn gegaan maar is zwaar teleurgesteld dat er geen concrete reductieafspraken zijn gemaakt. Dat liet de organisatie zaterdag weten.

Milieudefensie is hoopvol over een kopgroep van de huidige Kyoto-landen, het leeuwendeel van de rijke landen minus de VS, die zich wel bereid hebben verklaard om in 2020 de uitstoot van CO2 met 25 tot 40 procent te verminderen. De belangenorganisatie roept de Europese Unie, Nederland en alle landen van goede wil op om direct al zelf aan de slag te gaan en niet te blijven steken in halve maatregelen. (ANP)



Kamerleden opgelucht, 'maar nog lange weg te gaan'

NUSA DUA - Opluchting en blijdschap overheersen in de reacties van meegereisde Tweede Kamerleden op de afloop van de klimaattop op Bali. Maar het zal nog het nodige werk vergen voor er een nieuw klimaatverdrag ligt.

''Het heeft nog nooit zo lang geduurd en het is nog nooit zo spannend geweest. We hebben tegelijk een record en een dieptepunt bereikt'', zei CDA-milieuwoordvoerster Liesbeth Spies zaterdag. Ze is niet tevreden met het resultaat: ''Europa en Nederland hadden veel concretere doelen willen bereiken.''

''Een halve stap, die een hele had moeten zijn. Maar we stonden op het randje van helemaal niks'', stelde Diederik Samsom (PvdA). De schuldige is volgens hem de VS. De weg naar een nieuw klimaatverdrag is nog lang. ''De basis is gelegd, maar ik hou mijn hart vast voor de onderhandelingen die volgen.''

Paulus Jansen van de SP is niet ontevreden: ''Het is al met al het beste resultaat. We moeten het er maar mee doen.'' VVD-collega Helma Nepprus is blij dat er internationale afspraken zijn gemaakt waaraaan China en India meedoen. Boris van der Ham (D66) was blij dat ook de VS, die lange tijd botsten met Europa, ook 'bewogen'.

Reserves klinken door bij Esmée Wiegman van de ChristenUnie. De afgesproken routebeschrijving naar een nieuw klimaatverdrag ''is eigenlijk het begin van de uitwerking daarvan''. Als enige is Wijnand Duyvendak (GroenLinks) toch teleurgesteld over het gebrek aan vooruitgang. ''De strijd tegen klimaatverandering is een strijd tegen de klok. In dit tempo verliezen we die.'' (ANP)



Cramer opgelucht na spannende top

NUSA DUA - Minister Jacqueline Cramer (Milieu) toonde zich zaterdag ''uitzonderlijk opgelucht'' en ''tevreden'' dat de klimaattop op Bali toch nog een akkoord heeft opgeleverd. Het was tot op het laatst toe spannend, zei ze. ''Het zou een ramp zijn geweest als we er niet uit zouden zijn gekomen.'''

Het is volgens Cramer een zeer evenwichtig akkoord. Van een halfbakken overeenkomst is volgens haar geen sprake. Er staan geen harde reductiedoelen meer in de slotverklaring voor de rijke landen, zoals de Europese Unie wilde.

In een voetnoot wordt nu verwezen naar het laatste rapport van het VN-klimaatpanel IPCC. Volgens de minister staan daarin echter ''klip en klaar'' conclusies op basis waarvan verdere klimaatafspraken kunnen worden gemaakt.

De ontwikkelingslanden hebben voor het eerst beloofd dat zij de uitstoot van broeikasgassen verminderen, merkte ze op. Cramer verwacht verder dat na de presidentsverkiezingen over een jaar in Washington een nieuwe regering aantreedt die reductiedoelstellingen zal onderschrijven. (ANP)



Alles over


GESPONSORDE LINKS


PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool