Twee tot drie keer zoveel zwerfjongeren
17-08-10 10:57 uur
Daklozen leggen woensdag bij de Stopera matrassen neer uit protest tegen de slechte nachtopvang. Foto ANP
DEN HAAG - Nederland telt veel meer zwerfjongeren dan tot nu toe werd aangenomen. De Algemene Rekenkamer stelde eind 2008 dat zo'n zesduizend jongeren geen dak boven hun hoofd hebben, maar volgens de Stichting Zwerfjongeren Nederland (SZN) moeten dit er mogelijk twaalf tot achttienduizend zijn.
Dit beeld komt naar voren uit gesprekken die SZN voerde met straatcoaches en andere hulpverleners. De Rekenkamer baseert zich op de jongeren in de kaartenbakken van hulpverleningsinstanties, stelt SZN-directeur Hella Masuger. ''Maar veel jongeren staan nergens geregistreerd, omdat ze de weg niet weten of zich schamen voor hun bestaan.''
De oorzaak voor de toename is niet helemaal duidelijk, aldus Masuger. Het kan zijn dat jongeren door de economische crisis hun baan zijn verloren en op straat zijn beland. ''Maar om alles aan de crisis toe te schrijven, is te kort door de bocht'', vindt de directeur.
De grootste groep bestaat uit jongens en meiden van 18 tot 21 jaar. Van de jongeren is zestig procent man en veertig procent vrouw. Omdat er geen passende opvangplekken voor deze jongeren zijn, hebben velen moeite om een nieuw leven op te bouwen, aldus SZN. In de reguliere nacht- en dagopvang voor volwassenen zijn vaak plaatsen vrij, maar jongeren willen daar niet zitten, is de ervaring van Masuger. ''Ze voelen zich er niet veilig, niet op hun gemak.'' De stichting pleit dan ook voor meer opvang die aansluit bij de zwerfjongeren.
De huidige coalitieonderhandelingen tussen VVD en CDA, met gedoogsteun van de PVV, stellen directeur Masuger echter niet gerust. ''Ik vrees dat de zwerfjongerenproblematiek geen prioriteit heeft. CDA en VVD erkennen het probleem wel, maar moeten veel bezuinigen. Ik ben bang dat de zwerfjongeren hierdoor worden getroffen.'' (GPD)