Bolkestein wil alle drugs legaliseren, VVD wil regels 'keihard' handhaven
18-05-10 20:54 uur
Frits Bolkestein. Foto EPA
DEN HAAG - VVD-coryfee Frits Bolkestein wil drugs legaliseren. Niet alleen wiet, maar ook xtc, cocaïne en heroïne. Zijn standpunt is bijzonder. Zijn eigen partij, de VVD, staat juist een harde lijn voor en wil overlastgevende coffeeshops direct sluiten.
Bolkestein schreef samen met oud-D66-minister Els Borst, juristen, hoogleraren en drugsexperts
een opiniestuk in NRC Handelsblad waarin hij pleit voor het afschaffen van het verbod op harddrugs en legaliseren van softdrugs. In plaats daarvan wil hij productie en handel onder voorwaarden toestaan. 'Regulering werkt', schrijft Bolkestein.
Als de VVD met gefronste wenkbrauwen het betoog van Bolkestein heeft gelezen, laten ze dat in ieder geval niet merken. VVD-lijsttrekker Mark Rutte brandt er zijn vingers niet aan. Hij verwijst vrolijk door naar justitiewoordvoerder Fred Teeven. Die reageert als een echte liberaal: ''Bolkestein heeft recht op zijn eigen mening."
Teeven benadrukt dat de VVD een hele andere lijn voorstaat. Op de website staat te lezen dat de partij '(nog) niet voor een totaalverbod op het gebruik van softdrugs' is. Maar, vindt de VVD, 'gezien de zware georganiseerde criminaliteit die hiermee samenhangt moet grootschalige teelt en invoer van softdrugs wel keihard worden aangepakt'.
Volgens de oud-VVD-leider zullen drugsbendes verdwijnen als de binnenlandse markt is gereguleerd. Er is dan, schrijft hij, 'geen droog brood meer te verdienen'. Hierdoor wordt de samenleving veiliger, concludeert Bolkestein. Daarnaast profiteert de volksgezondheid: de kwaliteit van drugs kan worden gecontroleerd.
Volgens Bolkestein en de andere auteurs van het stuk levert dat een win-win-stituatie op. Nederland kan zo ook nog eens miljarden besparen. Euro's die nu besteed worden aan handhaving van het verbod door politie, justitie en gemeenten en de gezondheidszorg. (GPD)