Transsiberian ****
26-02-09 06:45 uur
recensie
Regie: Brad Anderson
Met: Emily Mortimer, Woody Harrelson, Eduardo Noriega, Ben Kingsley, Kate Mara
Vijf jaar geleden liep regisseur Brad Anderson met het scenario voor The machinist alle Amerikaanse studio's af. Het portret van een geesteszieke machinebankwerker voldeed echter niet aan de Hollywoodregel, die stelt dat het publiek zich altijd met filmpersonages moet kunnen identificeren.
Anderson maakte de film uiteindelijk bij het in Barcelona gevestigde Filmax. Mede dankzij de ijzersterke hoofdrol van een schokkend uitgemergelde Christian Bale en fantastisch camerawerk van de Catalaan Xavi Giménez werd The machinist een succes.
Anderson en Giménez keren nu terug met een tweede Filmax-productie, die tot het subgenre van de treinthriller behoort. Die trein rijdt in Transsiberian van Peking naar Moskou, en de reis duurt lang genoeg om de heimelijke motieven van vier passagiers stukje bij beetje te onthullen.
Een door Emily Mortimer en Woody Harrelson vertolkt echtpaar keert via de fraaie omweg terug naar hun Amerikaanse thuishaven, na deelname aan een Christelijk weeskinderproject in China. Hij is een aimabele goedzak en een fervent treinspotter, zijn vrouw een fotografe met een doortastende blik, die doet vermoeden dat ze meer in haar mars heeft.
Het koppel krijgt na een tussenstop gezelschap van rugzaktoeristen Eduardo Noriega en Kate Mara, die veel te verbergen hebben. Omdat de film opent met de vondst van een vermoordde Russische boef, die van zijn geld en drugs is beroofd, vermoedt de kijker meer dan het echtpaar kan bevroeden. Maar het sterke scenario van Anderson en Will Conroy ontleent een groot deel van de spanning niet aan wat mensen verbergen, maar aan de manier waarop ze dat doen. Met die aanpak, en de locatie op een trein, treden de makers in het spoor van Alfred Hitchcock en scharen ze zich bij diens meest geslaagde navolgers.
Opnieuw weet regisseur Brad Anderson het beste uit de acteurs naar boven te halen, en slaagt hij er met behulp van Giménez uitstekend in de aandacht op veelzeggende details te richten. Dat maakt een tweetal omslachtig verklarende flashbacks feitelijk overbodig, maar Transsiberian overtuigt verder prima als een spannende thriller, die een hoog rendement ontleent aan de optimaal benutte spoorweglocaties in Litouwen en een doortimmerde plot. (BART VAN DER PUT)
Website Transsiberian