Speciale rechtbank voor slechte taxichauffeurs
23-03-10 11:24 uur
Een speciaal Taxi Court beboet in New York chauffeurs die de regels schenden. Foto AP
NEW YORK - Een taxichauffeur die een passagier een kort ritje weigert, klanten beledigt, voetgangers van de sokken rijdt of fietsers snijdt, kan, na een klacht van het slachtoffer, een boete krijgen. Het zou dé oplossing zijn voor de taxichaos in Amsterdam. In New York gebeurt het in ieder geval al. In de Taxi Court.
De Taxi Court maakt deel uit van de TLC. Dat is de afkorting voor een instelling waarmee de New Yorkse cabbies een haat-liefdeverhouding hebben, de Taxi and Limousine Commission. Het is de overheidsinstelling die verantwoordelijk is voor het verlenen van taxivergunningen, het handhaven van haar eigen regels en van de verkeersregels.
En beide worden geregeld aangevuld. Zo mogen taxichauffeurs in New York sinds kort niet meer handsfree bellen tijdens het rijden, andere automobilisten mogen dat (nog) wel.
De TLC zwaait de scepter over meer dan honderdduizend taxichauffeurs en ongeveer vijftigduizend vervoermiddelen. Daar zitten gehandicaptenbusjes en vijf meter lange limo's bij maar het overgrote deel zijn yellow cabs en black cabs; taxi's die gebeld kunnen worden door passagiers.
Black cabbies mogen geen mensen oppikken langs de kant van de straat (hailing), dat is voorbehouden aan hun gele collega's.
Taxichauffeurs in New York hebben er natuurlijk baat bij dat de commissarissen van de TLC alert zijn op misstanden, maar het betekent ook in dat ze er zelf geen potje van kunnen maken.
Die conclusie hebben ze nog steeds niet allemaal getrokken, ondanks het sucesvolle bestaan van Taxi Court sinds vijftien jaar. Elke werkdag weer moeten een paar honderd cabbies verantwoording komen afleggen bij vrouwe Justitia van de taxiwereld, in een van de vier vestigingen in de stad.
De straffen zijn niet mals: de taxirijder die er voor het weigeren van een ritje vanaf komt met 350 dollar, heeft een goed gehumeurde rechter getroffen. En als een chauffeur niet kan betalen, dan raakt hij zijn vergunning kwijt totdat de boete is voldaan. "Het is vaak sneu maar we moeten streng zijn, anders wordt het een zooitje, net als voor het bestaan van Taxi Court", zegt de speciale taxirechter Nick Mahony. En net als in Amsterdam.
(ELS QUAEGEBEUR)