Ajax doet zichzelf tekort
19-03-09 09:15 uur
update
Miralem Sulejmani heeft de 2-1 voor Ajax gescoord. Foto ANP/Olaf Kraak
Blijdschap bij Eyong Enoh na zijn doelpunt in de UEFA-cupwedstrijd tegen Olympique Marseille. Foto AP/Bas Czerwinski
AMSTERDAM - Ajax was goed, maar niet goed genoeg. De club die zijn 109-jarig bestaan vierde, werd in de 109de minuut verslagen door een doelpunt van Tyrone Mears. Na de 2-1 nederlaag in Marseille strandde Ajax door het 2-2 gelijkspel in de Arena in de achtste finales van het Uefa Cuptoernooi.
''Ik heb van de eerste tot de 109de minuut geloofd dat we zouden doorgaan,'' verwoordde trainer Marco van Basten het ongeloof en de teleurstelling. ''Ik dacht: het ziet er goed uit, het voelt goed, het gaat lukken.''
Maar in de extra tijd liepen de Amsterdammers op het tandvlees en beschikte de Franse krachtploeg nog over reserves. Mears verpersoonlijkte de onverzettelijkheid van Olympique en hij torende hoog uit boven de uitkomende Kenneth Vermeer om de 2-2 binnen te koppen. ''Maar gezien het spelbeeld had Ajax vanavond zeker verdiend om te winnen,'' zei Olympique-trainer
Erik Gerets.
Zo zuur als de aftocht was, zo potsierlijk was ook de eindfase van het duel. Bruno Silva kreeg een rode kaart omdat hij Hatem Ben Afra zou hebben geraakt met een elleboog.
GelegenheidsformatieDat Ajax lange tijd goed speelde tegen Olympique was opmerkelijk, want de Amsterdamse club trad aan in een gelegenheidsformatie. Alleen in de voorhoede kon Van Basten beschikken over zijn vaste waarden, het middenveld en de achterhoede moest bij elkaar worden geschraapt. Zo zijn Ismaïl Aissati en Toby Alderweireld dit seizoen samen nog niet goed geweest voor tien wedstrijden, is Silva reserve en mocht Vurnon Anita in de winterstop vertrekken.
Het hoge niveau van Ajax was vooral te danken aan Aissati, wiens spel een lust was voor het oog. De Utrechter bracht rust, finesse en creativiteit. Aissati stond ook aan de basis van de prachtige 2-1. De bal belandde uit een ragfijne combinatie via Aissati, Urby Emanuelson, Robbert Schilder en Luis Suarez uiteindelijk op het hoofd van Sulejmani. Afgezien van de treffer was de Servische miljoenenaankoop echter opnieuw een dissonant. Hij grossierde in dom balverlies en slechte vrije trappen voordat hij in de tweede verlening werd vervangen door Dario Cvitanich.
Voor Ajax was het jammer dat Suarez drie grote kansen niet benutte. Nog sneuer was dat Mamadou Niang drie minuten na de openingstreffer van Eyong Enoh (33ste minuut) al gelijk maakte. Na balverlies van Sulejmani stak Olympique het mager bezette middenveld eenvoudig over en kwam Vermeer bij het schot van Niang wel erg ver zijn doel uit.
Niet verdiendHoewel de uitschakeling op grond van de return tegen Olympique niet was verdiend, mocht Ajax zich met de plek in de achtste finales wel gelukkig prijzen. Want alleen dankzij kunst- en vliegwerk mochten de Amsterdammers nog meespelen op het bescheiden Europese podium. In de duels vóór de uitschakeling had Ajax al gemazzeld via de carambole-goal van Leonardo tegen HSV (1-0), zijn één-twee met een verdediger van Fiorentina (1-1) en het zondagsschot van Kennedy Bakircioglü in Florence (1-0). Vooral in de beide duels met Fiorentina werd Ajax overklast.
Hoewel de laatste vaderlandse vertegenwoordiger op het Europese podium werd uitgeschakeld, was er gisteravond één juichende Nedelander in de Arena. De constant uitgefloten Boudewijn Zenden ging met Olympique een ronde verder.
Ajax was gisteravond jarig en hoewel een mooi cadeau uitbleef, zorgde André Rieu in een sfeervolle Arena voor de muziek. Veertien jaar geleden kwam de violist bij een wedstrijd van Ajax ook al eens een nootje krassen, maar het was toen het fantastische resultaat dat in het Olympisch Stadion beklijfde. In de halve finales van de Champions
League werd Bayern München met 5-2 verslagen.
De tijden zijn echter veranderd en in Europa speelt Ajax ook na een leuke tournee en een hoopvolle laatste wedstrijd al jaren de tweede viool. (JOP VAN KEMPEN)