*

parool.nl
Amsterdam,  
Parool.nl mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Valtifest: House voor pastoors en smurfen

06-09-10   11:26 uur
Valtifest. Foto Floris Lok

De voormalige NDSM-werf was zaterdag gewijde grond. Het thema van de derde editie van Valtifest was religie.

De toevallige fietser op de pont naar Noord kijkt zijn ogen uit. Hij is de enige niet verklede op een boot vol pastoors, orthodoxe joden, nonnen, voodoopriesters, sinterklazen, fakirs, koorknapen, Leger des Heilssoldaten, engeltjes en duivels. De man met fiets: ''Ik dacht: een vrijgezellenfeest. Maar dit zijn wel heel veel verklede mensen.''

12.500 mensen komen af op de derde editie van Valtifest, het jaarlijkse dancefestijn van de Amsterdamse partyorganisatie Meubel Stukken in samenwerking met MTV. Je flink uitdossen voor een dancefeest is gebruikelijk, maar nergens maken de bezoekers er zoveel werk van als op Valtifest, het feest met dresscode. Thema dit jaar: 'It's a religion'.

Er lopen op het NDSM-terrein diverse Jezussen te zeulen met kruisen. We zien een hele delegatie SGP-jongeren. Wodan en Zeus zijn aanwezig. En indruk maakt ook de groep Amish. Bij andere uitdossingen is de link met religie niet meteen duidelijk. Al die jongens in Ajaxtenue? Oh ja, dat zijn godenzonen. Een groep smurfen draagt
T-shirts met het portret van Pierre Kartner: 'Onze Vader'.

Elk geloof komt aan de beurt, maar opvallend weinig feestgangers zijn uitgedost als moslim. Een shirt met de afbeelding van Osama bin Laden en wat gesluierde vrouwen, daar blijft het bij. Of nee, daar komt een in het zwart gestoken terrorist aan met een tijdbom om zijn nek. En drie meisjes in boerka zeulen plastic machinegeweren mee.

Geert Wilders is er ook: keurig in het pak natuurlijk en voor de gelegenheid voorzien van een nog hoger kapsel dan normaal. Net als alle andere Valtifestgangers poseert ook de nep-Wilders graag en uitgebreid voor iedereen met een fototoestel.

Bij de ingang staat een groot bord waarop wordt meegedeeld dat Valtifest een drugsvrij feest is. Er wordt ook zo uitgebreid gefouilleerd dat het wel een uur of langer duurt om binnen te komen. Maar op het terrein is de sfeer onmiskenbaar xtc-gestuurd. En ja, dat ziet er behoorlijk maf uit, zo'n duidelijk beneveld stel in zwartekousenkerkoutfit. Ook een verwarrend beeld: Jezus die even lekker languit is gaan liggen, zijn kruis naast zich.

Muziek is geen bijzaak op Valtifest (er staan grote deejays op het programma en er wordt fanatiek gedanst), maar hoofdzaak is het zeker ook niet. Anders dan op andere festivals zie je hier geen mensen met een blokkenschema zenuwachtig het terrein afstruinen om maar niets te missen.

Hier is het meer: go with the flow. En als je dan een stukje van de set van dj Joost van Bellen (de als stijve 'gristen' uitgedoste baas van het festival) of het optreden van De Jeugd van Tegenwoordig meepikt, is dat mooi meegenomen.

Afgeladen is het wel bij de draaibeurt van de Engelse diskjockey Graeme Park, inmiddels een vaste gast op Valtifest. Hij draait het soort house dat twintig jaar geleden te horen was in de Roxy. Opvallend is dat hij er een publiek mee aan het dansen krijgt dat toen voor een groot deel nog niet eens of nog maar net geboren was.

Bij het uitgaan van Valtifest wacht als bij zoveel dancefestijnen een bus van de stichting Naar House. Koffie en thee zijn er gratis, maar je krijgt er wel een stichtelijk praatje bij. ''Heb jij Jezus al in je hart gesloten?'' vraagt een van de medewer . Hij is bloedserieus. (PETER VAN BRUMMELEN)



gerelateerde artikelen

Alles over

GESPONSORDE LINKS



PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool