Kramer voor jaar van waarheid
30-10-09 11:13 uur
Sven Kramer voorop tijdens een schaatsdemonstratie zaterdag op de ijsbaan in Enschede, tijdens de KNSB Schaats Open Dag. Foto ANP
HEERENVEEN - Het verschil met de concurrentie op de lange afstanden was voorgaande seizoenen zo groot, dat Sven Kramer in februari in Vancouver haast verzekerd lijkt van olympisch goud op de 5 en 10 kilometer.
En van de 23-jarige Fries wordt eigenlijk ook verwacht dat hij de achtervolgingsploeg 'even' naar de hoogste trede van het podium leidt. Van druk of spanning lijkt ook nu, in het seizoen dat hij echt kan oogsten, geen sprake bij de drievoudig wereldkampioen allround.
Gevraagd naar het grootste gevaar wijst Kramer naar zichzelf. ''Ik moet gewoon geen fouten maken, dat is het belangrijkste,'' zegt hij. ''Natuurlijk zit er ook een gevaar in concurrenten als Havard Bøkko en Enrico Fabris, maar dat heb ik niet in de hand. Ik kijk naar mezelf, ik moet mijn lichaam heel houden en me focussen.''
De voorbereiding op het seizoen, dat vandaag in Heerenveen begint met de Nederlandse afstandskampioenschappen, was voor Kramer niet anders dan anders. In de voorgaande weken zag hij de concurrentie gretig aan het werk. ''Het zou niet slim zijn nu onnodige risico's te nemen. Waarom zou ik mijn trainingsprogramma omgooien? Dit programma heeft de voorgaande drie jaar tot succes geleid. Het is voor mij zaak de rust te bewaren en alle energie op te sparen voor de ultieme race.''
Afgelopen weekeinde liet Kramer bij testwedstrijden in het Duitse Erfurt zien dat hij op schema ligt. Mede door de supprematie van Kramer sprak chef de mission Henk Gemser de hoop uit dat de Nederlandse schaatsers straks in Vancouver een recordaantal van twaalf medailles winnen.
Ook bij TVM, de ploeg met Kramer, Erben Wennemars, Wouter Olde Heuvel, Carl Verheijen, Koen Verweij, Paulien van Deutekom, Ireen Wüst, Renate Groenewold en Marrit Leenstra, zijn de verwachtingen hooggespannen. Trainer Gerard Kemkers vindt dat zijn pupillen met vijf plakken thuis moeten komen. Daarbij zei hij nog dat dat aantal wat hem betreft de ondergrens is.
''Het grootste gevaar? Dat ligt misschien wel bij Sven zelf,'' zegt Kemkers. ''Wij moeten de juiste dingen doen. Dat gaat voorlopig als een trein.''
Volgens de trainer is er wel een belangrijk verschil met voorgaande jaren. ''De spanning is anders in de groep. Dat merk je bijvoorbeeld aan de dagelijkse omgang. Dit is het jaar dat het voor iedereen moet gebeuren. En voor Sven geldt dat natuurlijk helemaal. Hij heeft drie jaar lang alles gewonnen, reken maar dat dat extra druk geeft. Maar als wij doen wat wij moeten doen, komt het volgens mij wel goed.'' (HET PAROOL)