Ajax valt in herhaling
10-08-09 08:55 uur
Ismaïl Aissati (foto) kreeg een basisplaats ten koste van de dienstbare Eyong Enoh. Prompt stond Aissati in de dertigste minuut aan de basis van de gelijkmaker van RKC. Foto ANP
update
AMSTERDAM - "Ik heb het," zegt Luis Suarez in het reclamespotje voor de betaalzender Eredivisie Live. De Uruguayaan heeft het inderdaad. Hij loodste Ajax zaterdagavond bijna in zijn eentje voorbij RKC (4-1), met een hattrick in de slotfase.
En zo bleef veel bij het oude in de Arena in vergelijking met vorig seizoen. Na een overrompelende beginfase en een snel doelpunt van rechtsback Gregory van der Wiel verzuimde Ajax ruim afstand te nemen van een tegenstander die hoop putte uit de slordige manier waarop de thuisploeg met de riante kansen omsprong. Ronduit kolderiek was het moment waarop Dennis Rommedahl met zijn billen een zo goed als zeker doelpunt van Dario Cvitanich voorkwam.
De Argentijn, die vorige week tegen FC Groningen nog op de bank zat, kreeg zaterdag de voorkeur boven Miralem Sulejmani. Het was niet de enige wijziging die trainer Martin Jol doorvoerde. Hij ruimde ook plaats in voor de creatieve geest Ismaïl Aissati, en dat ging ten koste van de dienstbare Eyong Enoh. Prompt stond Aissati in de dertigste minuut aan de basis van de gelijkmaker van RKC. De middenvelder liet zich de bal ontfutselen door Metaj, waarna de rappe Benjamin de Ceulaer zowel Toby Alderweireld als doelman Maarten Stekelenburg het nakijken gaf (1-1).
Het doelpunt onderstreepte de defensieve kwetsbaarheid van Ajax als de ploeg wat meer aanvallende risico's neemt. De overtuiging sloop na de gelijkmaker zienderogen uit het spel en ook ervaren krachten als Rob Wielaert en Demy de Zeeuw waren niet in staat de regie in handen te nemen.
Jol greep tijdens de rust hard in. Enoh mocht alsnog opdraven en Aissati bleef achter in de kleedkamer. Een hard gelag voor de kleine middenvelder van Marokkaanse komaf, omdat hij wordt teruggeworpen in de pikorde, nu Jol zoekt naar vaste waarden. In de voorbereiding is iedereen gelijk, maar nu de competitie is begonnen, legt de trainer steeds meer van zijn kaarten op tafel. Zo maakten Oleguer, Rasmus Lindgren en Evander Sno zaterdag niet eens deel uit van de selectie van achttien spelers.
Jol zal al zijn ervaring moeten aanspreken om teleurgestelde spelers te wijzen op hun perspectief, vooral in de eerste fase van het seizoen waarin zowel de speelwijze als de opstelling nogal eens zal veranderen. Toen het na een uur voetballen tegen RKC nog altijd 1-1 stond, wilde de trainer zijn elftal een impuls geven: hij wisselde Cvitanich voor Sulejmani. De Argentijn was woest. Hij schopte aan de zijlijn demonstratief een bidon omver en smeet de hem aangereikte sweater boos van zich af. Jol zat aan de andere kant van de bank en zag het voorval niet. Of hij wilde het niet zien.
De frustratie van Cvitanich was wel verklaarbaar. Hij is een verre van egoïstische spits, die met al zijn loopacties voortdurend ruimte creeert voor zijn ploeggenoten, maar hij kreeg er zaterdag weinig voor terug. Vooral Rommedahl had in kansrijke situaties nauwelijks oog voor de Argentijn.
Ook de wispelturige Urby Emanuelson haalde het einde van de wedstrijd niet. Hij werd in de 68ste minuut vervangen door Marvin Zeegelaar. De jonge linksbuiten viel niet onverdienstelijk in, maar het waren niet de wissels van Jol die het verzet van RKC braken. Daarvoor was maar één man verantwoordelijk: Luis Suarez.
De aanvoerder verdiende in de zeventigste minuut handig een vrije trap, die leidde tot een onoverzichtelijke klutssituatie. Op dat soort momenten voelt de straatvoetballer Suarez zich op zijn best. Hij kreeg de bal plots voor zijn voeten in het strafschopgebied en wurmde zich voor tegenstander Wouter Gudde, die in een uiterste poging een doelpunt te voorkomen alleen nog zijn tegenstander raakte: penalty, en een tweede gele (en dus rode) kaart voor Gudde.
Suarez schoot de strafschop onberispelijk raak. Het was zijn eerste treffer voor Ajax dit seizoen, en zijn vijftigste in de eredivisie. Met een ziedend afstandsschot (82ste minuut) en een listig intikkertje in de extra tijd gaf hij de zege nog een klein beetje cachet. In de eerste twee competitieduels is Suarez, met drie doelpunten en één assist (tegen FC Groningen), voorlopig net zo bepalend voor Ajax als vorig seizoen, met 22 goals en veertien assists. (DICK SINTENIE)
Ajax - RKC Waalwijk 4-1 (1-1). 10. Van der Wiel 1-0,
30. De Ceulaer 1-1,
70. Suarez 2-1 (strafschop),
82. Suarez 3-1,
90. Suarez 4-1.
Scheidsrechter: Luinge.
Toeschouwers: 50.000.
Rode kaart: Gudde (RKC Waalwijk/2x geel).
Gele kaart: Alderweireld (Ajax), Van Mosselveld (RKC Waalwijk).
Ajax: Stekelenburg; Van der Wiel, Wielaert, Alderweireld en Vertonghen; Rommedahl, De Zeeuw, Aissati (46. Enoh) en Emanuelson (68. Zeegelaar); Suarez en Cvitanich (58. Sulejmani).
RKC Waalwijk: Wevers; Hans Mulder, Gudde, Van Mosselveld en Dustley Mulder; Varela (39. Boerrigter), Obodai (84. Lifondja), De Ceulaer (65. Benschop) en Shkodran; Berger en Benson.