*

parool.nl
Amsterdam,  
Parool.nl mobiel Word vriend van Het Parool op Facebook

Foekje was een vrouw

21-07-08   08:00 uur

AMSTERDAM - Dat is de conclusie die wetenschappers van de Erasmus Universiteit hebben getrokken. In de documentaire Het Mysterie Foekje Dillema, zondagavond op Nederland 1, werden de resultaten van een postuum DNA-onderzoek bekend gemaakt.

Dillema, de grootste rivale van Fanny Blankers-Koen, werd in 1950 voor het leven geschorst door de atletiekbond omdat ze een man zou zijn. De oud-atlete stierf in december 2007. Haar neef Foeke Dillema had ingestemd met een postuum DNA-onderzoek, waarbij huidcellen op kleding van Foekje onder de loep werden genomen.

Uit het onderzoek is gebleken dat Foekje een zogenaamde 'mozaïek-vrouw was', een zeer zeldzaam verschijnsel. Haar genetische code was een mozaïek van XX en XY. Een vrouw is gewoonlijk XX, een man XY. De Friezin had eierstokweefsel, met mogelijk in een van de eierstokken weefsel van een zaadbal. De oud-atlete maakte meer testosteron aan dan een doorsnee vrouw, maar was onder geen beding een man. (NICOLE KROES)


gerelateerde artikelen

Alles over

GESPONSORDE LINKS

PAROOL LUNCHNIEUWS

Elke middag gratis de hoogtepunten uit het nieuws in uw mailbox?

U kunt zich voor deze service van Het Parool opgeven via parool.nl/lunchnieuws.
acap enabled   © Het Parool