Al eerder lekkage in metrowand
20-12-08 09:34 uur
De Wevershuisjes aan de Vijzelgracht zijn onbewoonbaar sinds de verzakkingen van 19 juni. Maar dat was de tweede calamiteit, want twee dagen eerder had zich ook al een ernstige lekkage voorgedaan. Foto Floris Lok
AMSTERDAM - De hele diepwand van het station Vijzelgracht in de Noord/Zuidlijn is mogelijk van slechte kwaliteit. Twee dagen voor de eerste verzakkingen van huizen, op 19 juni, ontstond in het station al een grote lekkage. Daaruit is eerst nu de conclusie wordt getrokken dat wellicht de hele wand onbetrouwbaar is.
Op dinsdag 17 juni, twee dagen voor de eerste grote verzakkingen, was sprake van een ernstige lekkage. Toen konden verzakkingen van woningen worden voorkomen doordat de bouwers op tijd en vakkundig ingrepen.
De lekkage had echter dezelfde oorzaak als die van 10 september, waarbij zich wel ernstige verzakkingen voordeden. In de betonnen metrowand zat een gat gevuld met zachte substantie: de steunvloeistof bentoniet, die bij de betonstort ten onrechte in de stationswand was achtergebleven.
Dit blijkt uit een recent rapport van kennisinstituut Deltares. Het feit dat deze lekken ontstonden, wijst erop dat de hele diepwand van slechte kwaliteit is. Want, stelt het rapport, in een betonmuur van goede kwaliteit komen dit soort lekken hoogst zelden voor.
De samensteller van het rapport, de Delftse hoogleraar Frits van Tol, bevestigt dat de slechte plek in de metrowand die op 17 juni aan het licht kwam, niet minder ernstig is dan die van 10 september. Er waren dus in totaal niet twee, maar drie grote lekkages, waarvan twee in juni en een in september. Zowel op 17 juni als op 10 september was het bij de betonstort in metrowand achtergebleven bentoniet dat de gaten veroorzaakte.
Bouwers, toezichthouders en de gemeente hebben daar tot nog toe weinig aandacht aan gegeven. Dat het incident van 17 juni zo onderbelicht bleef, wijt Van Tol aan 'omstandigheden'. Iedereen was druk. ''Bouwers waren nog bezig met repareren, toen ze op 19 juni werden overvallen door nieuwe lekkages en verzakkingen als gevolg van een andere oorzaak.'' Dat betrof lekkages door een constructiefout tussen twee diepwandpanelen.
Van Tol gelastte in augustus een onderzoek naar zwakke plekken in de wand. Zijn recente rapport toont evenwel aan dat de kwaliteit van de wanden zo slecht is, dat zoeken naar slechte plekken weinig houvast biedt. (TON DAMEN)
Vandaag in de krant: Chaos heerst bij aanleg Noord/Zuidlijn