Keulen geen les voor stad
17-03-09 11:51 uur
De lekkages en verzakkingen bij metrostation Vijzelgracht zijn wel ontstaan door stromend grondwater en zand, als gevolg van een gat in de damwand. Foto ANP/Marcel Antonisse
update
AMSTERDAM - Amsterdam hoeft vooralsnog geen lering te trekken uit het ingestorte stadsarchief naast de bouwput van de nieuwe metrolijn in Keulen, meent de gemeente. De situatie in Keulen zou te veel verschillen van die in Amsterdam.
"In Keulen is een andere situatie," aldus een woordvoerder van de gemeente. Gisteren meldde het Keulse gemeentebestuur dat aannemers uit de metrobouwput meer grondwater hebben opgepompt dan was toegestaan. Bouwers hadden een vergunning voor het oppompen van 450 kubieke meter water per uur, maar haalden 750 kubieke meter water uit de grond, waardoor zand werd weggezogen.
De gemeente Amsterdam volgt het onderzoek in Duitsland nauwlettend. Een woordvoerder: "In Keulen werd water weggepompt uit de bouwput. In Amsterdam gebeurt dat niet, omdat de grond onder de diepwanden van de metrostations waterdicht is"
De lekkages en verzakkingen bij metrostation Vijzelgracht zijn wel ontstaan door stromend grondwater en zand, als gevolg van een gat in de damwand. Daarna moest het water uit de bouwput worden gepompt.
Volgens sommige bouwers is er in Amsterdam weinig controle is op het wegpompen van grondwater. Een bouwer: "Als het grondwaterpeil zakt, komen de heipalen deels boven water te staan en gaan ze rotten. Eigenlijk zou de stad op plaatsen waar gebouwd wordt, permanent met peilbuizen in de weer moeten zijn.
En die moeten dan wel worden voorzien van stevige hangsloten, opdat er niet mee gesjoemeld kan worden." (TON DAMEN)